Státní podnik Lesy ČR (LČR) hodlá do roku 2010 zvýšit svůj čistý zisk z loňských 1,7 miliardy korun na 2,2 miliardy korun. Svůj hospodářský výsledek chce zlepšit především tím, že bude prodávat zhruba polovinu objemu dřeva, který se ve státním lese vytěží. Minulý týden o tom informovali představitelé podniku v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.
Zvýšit podíl v obchodě se dřívím plánují LČR v rámci nových střednědobých tendrů, v nichž by měly být lesnickým firmám přiděleny práce od ledna 2008. Podle agenturních zpráv mluvčí LČR Tomáš Vyšohlíd uvedl, že v současnosti se otevírají obálky s přihláškami do tendrů na lesní práce pro druhé pololetí roku. Přihlásilo se do nich přes 100 firem, což představuje prakticky všechny firmy působící na lesnickém trhu. Upozornil však, že počet přihlášených firem je odhadem učiněným na základě dosud došlých obálek. „Do tendrů, jejichž vyhodnocování otevíráním obálek teprve v dalších dnech začne, se totiž firmy ještě mohou hlásit,“ doplnil s tím, že hodnota tendrů, jež pokrývají téměř celé území lesů podniku, činí asi 1,7 miliardy korun.
Podle Vyšohlída otevírání obálek provádějí tři komise a bude trvat do 21. května. Vlastní vyhodnocení všech 278 tendrů udělají pětičlenné komise. Vítězové by měly být známi do konce června, aby mohli zakázku začít plnit od 1. července.
Generální ředitel LČR Jiří Holický doplnil, že jediným kritériem tendrů je cena, a to za komplexní lesnické služby, tedy práce v daném kusu lesa. Přestože se tendry drží zákona o zadávání veřejných zakázek, obchod se dřívím ale nemá být předmětem veřejné zakázky. LČR hodlají nabídnout prodej až 50 procent z vytěženého objemu vítězům tendrů. Zbytek hodlají prodat významným partnerům, přes komoditní burzy či na veřejných aukcích.
Se záměry státního podniku však nesouhlasí však lesní společnosti. Prezident České asociace podnikatelů v lesním hospodářství Pavel Indra kritizoval prodej dřeva mimo veřejnou zakázku a kladl otázku, jak budou vybíráni významní partneři, kterým LČR chtějí dodávat. Dosavadní jednání o nových tendrech podle něj nikam nevedla. Nad rozpory mezi LCŘ a podnikateli si na semináři posteskl ministr zemědělství Petr Gandalovič. „Takto rozjitřený obor plný sporu jsem dlouho neviděl,“ podotkl.
Kladně se k záměrům LČR staví však ministr životního prostředí Martin Bursík. „Návrh podnikatelského konceptu jsme v souhrnu přivítali,“ uvedl s tím, že jde o model blízký bavorským či rakouským státním lesům. Podotkl, že materiál řeší hlavně ekonomiku podniku, ale přechod k prodeji sortimentů dřeva ve vlastní režii označil za správný. Dosud totiž podle něj zisky ze státního lesa plynuly ze značné části jinam než státnímu podniku.