Lesy ČR plánují letos ve Zlínském kraji meziročně mírně zvýšit těžbu dřeva

Lesy ČR chtějí letos ve Zlínském kraji vytěžit 480 000 metrů krychlových dřeva. Ve srovnání s loňským rokem, kdy v regionu vytěžily 460 000 metrů krychlových dřeva je to nárůst zhruba o čtyři procenta. Vyplývá to z údajů, které státní podnik zveřejnil na svých webových stránkách. Smrkové lesy v kraji už několik let decimuje kůrovec, situace se však postupně zvolna zlepšuje.

Kůrovcová kalamita, přetrvávající sucho a větrné smrště zavinily v posledních letech v regionu likvidaci milionů stromů. Obnova zdevastovaných lesů, v nichž mnohde vznikly rozsáhlé holiny, potrvá léta. Podle lesníků kůrovec v uplynulých letech likvidoval především lesy v okolí Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a v Hostýnských vrších. "Situace se v roce 2021 výrazně zlepšila, zásadně problematické lokality zde neevidujeme," uvedli ke Zlínskému kraji zástupci Lesů ČR.
V rámci celé České republiky zůstává podle Lesů ČR kalamitním regionem Vysočina. "Kalamita ale letos kulminuje v Ústeckém a Libereckém kraji, konkrétně na Děčínsku a dále na Českolipsku a Liberecku," uvedl státní podnik na webu.
Ve Zlínském kraji je podle evidence Českého statistického úřadu (ČSÚ) více než 153 000 hektarů lesů, státní lesy se na této rozloze podílejí zhruba třetinou. Na pozemcích spravovaných Lesy ČR v regionu bylo na konci minulého roku 718 hektarů holin. Podnik počítá pro letošek se zalesněním 380 hektarů, vysadit chce 2,6 milionu sazenic. Na dalších 360 hektarech by se podle předpokladu společnosti měl les obnovit přirozeně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 28MB (5.6% of 500MB)