Státní podnik Lesy České republiky (LČR) se vrací k běžnému hospodaření, jako před vypuknutím kůrovcové kalamity v roce 2018. Likvidací a zpracováním kůrovcem napadeného dříví loni významně přispěl k ústupu kůrovcové kalamity v porostech, které spravuje, vlastní těžební kapacity umožnily rychleji reagovat. Novinářům to řekli generální ředitel LČR Dalibor Šafařík a ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Podnik spravuje téměř polovinu lesů v zemi.
Lesy ČR letos plánují vytěžit 8,5 milionu metrů krychlových dřeva, z toho 1,5 milionu metrů krychlových napadených kůrovcem. Prioritou LČR zůstává obnova lesů po kalamitě. Ke 30. červnu podnik vykázal padesátiprocentní pokles zůstatků kůrovcového dříví ve srovnání s loňským rokem.
"Kůrovec je z celostátního pohledu na ústupu, očekáváme, že také poklesne objem dřeva vytěženého v souvislosti s kalamitou. Státnímu podniku Lesy ČR k úspěšnému zvládání kůrovcové kalamity významně napomáhají vlastní těžební kapacity," řekl Výborný.
Podle něj nyní bude třeba obnovit obrovské plochy, a to smíšenými lesy, které budou odolnější. "Chceme pokračovat v nastoleném trendu, už třetí rok po sobě roste plocha zalesněná listnáči. Loni představovala plocha obnovených lesních porostů v ČR rekordních 50 058 hektarů," řekl Výborný.
Podnik eviduje téměř 83 000 metrů krychlových zůstatků kůrovcového dříví. Celková nahodilá těžba, kam těžba kůrovcového dřeva spadá, ke konci června činila téměř 36 procent ročního plánu. Tato situace podle ředitele Šafaříka dává předpoklad letošních reálných úspor nákladů v ochraně lesa, a to minimálně o 100 milionů korun. "Pomohlo i chladnější jarní počasí, takže se oddálil počátek rojení kůrovce. Počítá se tak maximálně se dvěma kůrovcovými generacemi, na horách jednou, což je běžný přírodní stav. První rojení začalo v květnu, další v druhé polovině července," uvedl Šafařík.*