Lesy ČR v prvním pololetí meziročně znásobily zisk

Státní podnik Lesy České republiky v letošním prvním pololetí meziročně zmnohonásobil hrubý zisk na 4,73 miliardy korun z loňských 677 milionů korun. V růstu zisku se především odrazily vyšší ceny dřeva a větší prodej dřeva ve vlastní režii podniku. Tržby Lesů ČR vzrostly o 56 procent na 9,4 miliardy korun z 6,1 miliardy korun před rokem. Uvedla to mluvčí podniku Eva Jouklová.

"Zvýšení zisku souvisí zejména s vyššími tržbami za dříví a změnou struktury obchodních kanálů, kdy více dříví prodáváme ve vlastní režii, takže zvyšujeme jeho zpeněžení," uvedla mluvčí. Zároveň podnik podle ní snížil provozní náklady na umělou obnovu lesů, protože postupně zvyšuje podíl takzvané přirozené obnovy. "Kvůli doznívající (kůrovcové) kalamitě a postupnému návratu k běžnému hospodaření také poklesl objem těžeb s tím, že směřujeme k plánovaným těžbám, které reflektují šetrnější, především podrostní způsob hospodaření," uvedla.

Těžba dřeva ve státních lesích s ústupem kalamity v pololetí meziročně klesla o 14 procent na 4,83 milionu metrů krychlových. Za celý rok 2021 těžba dřeva ve státních lesích klesla o pětinu na 11,4 milionu metrů krychlových. Letos bude zřejmě následovat další pokles na asi deset milionů metrů krychlových dřeva.

Letos by měl podnik podle představ vlády odvést do státního rozpočtu 3,81 miliardy korun. Naposledy do rozpočtu odvedl 2,5 miliardy Kč v roce 2018. S odvodem počítá návrh novely státního rozpočtu, který na konci července schválila vláda. Odborové organizace v lesnictví s odvodem nesouhlasí, vnímají to jako nedodržení programového prohlášení vlády. Peníze by podle nich měly jít hlavně do rozvoje podniku a obnovy lesů po kalamitě. Podnik uvedl, že rozhodnutí vlády respektuje a přizpůsobí mu plánované investice.

V loňském roce Lesy ČR zvýšily čistý zisk na 2,74 miliardy korun ze 44 milionů korun v roce 2020. Také loni bylo hlavním důvodem růstu zisku zvýšení cen dřeva.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down