Lesy Vysočiny suché léto oslabilo, hodně kůrovcového dřeva se těží u Chotěboře

Státní podnik Lesy ČR těžil v letošním prvním pololetí na Vysočině méně dřeva poškozeného kůrovcem než v předchozím roce. Suché a teplé léto podle jiných vlastníků lesů, které oslovila ČTK, ale porosty oslabilo. Hodně smrků s rezavějícími korunami přibývá třeba u Chotěboře na Havlíčkobrodsku. Ze zhruba 300 hektarů tamních  městských lesů bude za letošek zřejmě vytěženo okolo 32 000 metrů krychlových dřeva, podobně jako před rokem.

"Nám schnou velké porosty, které jsme si mysleli, že třeba už budou zachráněné," řekl chotěbořský starosta Tomáš Škaryd (ČSSD). Napadené kůrovcem jsou lesy, které má město poblíž řeky Doubravy ve směru na Bílek, kolem Rozsochatce nebo Příjemek. "Teď jsem to projížděl s naším lesním hospodářem a je to tedy smutný pohled," uvedl starosta. Podotkl, že se naštěstí vytěžené dřevo daří prodávat, daří se také nově osazovat vykácené plochy.
Rychlým tempem pokračuje těžba v lesích města Jihlava, jemuž jich patří skoro 3800 hektarů. Podle předpokladu jednatele Správy městských lesů Václava Kodeta letošní objem vytěženého dřeva převýší 200 000 metrů krychlových, což je množství odpovídající pětileté plánované těžbě. "Intenzita kalamitní těžby je u nás srovnatelná s předcházejícími dvěma roky," uvedl.
Kůrovcová kalamita ničí lesy Vysočiny několik let. Loni sice celková těžba dřeva klesla meziročně o 14,5 procenta na 7,446 milionu metrů krychlových, přesto byla podle statistik čtvrtým rokem v řadě nejvyšší mezi kraji v ČR.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down