24.10.2000 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letňany zažily největší přehlídku plemen ovcí

Velice zajímavou a velkou kolekci předvedli na výstavě v Praze-Letňanech chovatelé ovcí a koz. Celkem se návštěvníkům představilo 339 plemenných zvířat dvaceti různých plemen. Přehlídku uváděl známý odborník profesor František Horák z MZLU v Brně. Zvláště ocenil vynikající přípravu zvířat na výstavu, která byla pečlivě upravena.

Předvádění rozdělili pořadatelé do skupin podle typů produkce.
Mezi ovce kombinovaných plemen se řadily ovce šumavská, původní valaška, merinolandschaf, romney marsch – známé i pod označením kent, bergschaf, lincoln a další. Jinou skupinu tvořila masná plemena, jejichž chov se u nás postupně rozšiřuje: charollais, suffolk, texel, oxford down nebo berrichone du Cher. Přehled uzavírala plemena plodná ovcí romanovských a polská ovce olkulská, kterou v loňském roce dovezla do ČR akciová společnost AZ-Holding Věstín.
Z mléčných plemen shlédli zájemci přehlídku nejlepších jedinců východofríských ovcí, vyznačujících se nejvyšší mléčností, která se pohybuje kolem 500 až 600 kg mléka za laktaci. Toto plemeno vyniká raností i vysokou plodností, okolo 180 %. Při těchto špičkových ukazatelích užitkovosti je to ovšem plemeno náročné na dobré chovatelské podmínky.
Ocenění za nejlepší kolekci ovcí si z Letňan odvezl Jan Uhlíř z Arnoštova za šumavské ovce. Šampiónem výstavy se stal beran plemene texel z chovu Jaroslava Šrůtka z Nové Paky a šampiónkou výstavy pak bahnice č. 8147 z chovu Josefa Šrámka, Nenačovice. Ovce plemene suffolk chovatele Pavla Sokola z Rychnova u Jablonce nad Nisou si odnesly titul Absolutní vítěz výstavy Pragaagro 2000.
Chov koz zastupovala plemena mléčná: koza bílá a hnědá krátkosrstá, předvedena byla rovněž srstnatá plemena: kozy mohérové a kašmírové. Nejlepší kolekci, a to hnědých krátkosrstých koz, představilo na výstavě ZD Žernov. Šampiónem výstavy se stal kozel Ianus, plemeno bílé krátkosrsté, chovatele Dušana Skály z Chrastavce, a šampiónkou koza bílého krátkosrstého plemene z chovu Heleny Kuchařové, Přední Chlum.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down