Letos bude na trhu rekordních 2,78 mil. lahví svatomartinských vín, uvedl fond

Na český trh letos zamíří 2,78 milionu lahví svatomartinských vín. Je to nejvíce od roku 2005, odkdy Vinařský fond ochrannou známku propůjčuje vinařům. V loňském roce bylo na trhu 2,35 milionu lahví, před deseti lety to byly zhruba dva miliony. Na tiskové konferenci to  řekl ředitel fondu Zbyněk Vičar. Nejvíce je tradičně svatomartinských bílých vín, letos je jich 149. Růžových vín a klaretů je 101, červených vín je 76.

Vinařský fond - logo

Prezident Vinařské unie Ondřej Beránek však zároveň uvedl, že letos vinaři sklidí o deset až 20 procent hroznů méně než loni. Vinařská unie sdružuje firmy, které hospodaří na pětině českých vinic a vyrobí polovinu tuzemské produkce, ze které dvě třetiny směřují do maloobchodu, dodal.

Teplotní extrémy

Podle něho byl letošní rok rokem teplotních extrémů. Vysoké teploty zpomalily růst hroznů. Sklízet se začalo už koncem srpna, hlavní část vinobraní začala mezi 10. a 20. zářím, uvedl. "Začátek sklizně provázelo velmi teplé počasí, což sklizeň komplikovalo. Aby hrozny nebyly vystaveny vysokým teplotám, se často začínalo sklízet už v noci," řekl Beránek. Říjen byl suchý a teplý, což pomohlo kvalitě hroznů a jejich dozrávání až do přívlastkové kvality, doplnil. "V těchto dnech se již dosbírávají poslední zbytky hroznů," poznamenal. Letošní rok by podle něj měl prospět červenému vínu.
Značka Svatomartinské byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond, který ochrannou známku vinařům každoročně propůjčuje. Na trh se dostane 326 vín od 76 firem, uvedl Vičar. "Jako obvykle je nejvíce svatomartinských vín bílých," řekl. Nejoblíbenější odrůdou je Müller Thurgau, letos jich je 80. Na český trh letos zamíří 2,78 milionu lahví svatomartinských vín. Je to nejvíce od roku 2005, odkdy Vinařský fond ochrannou známku propůjčuje vinařům. V loňském roce bylo na trhu 2,35 milionu lahví, před deseti lety to byly zhruba dva miliony. Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel fondu Zbyněk Vičar. Nejvíce je tradičně svatomartinských bílých vín, letos je jich 149. Růžových vín a klaretů je 101, červených vín 76.

Ceny vína

Prezident Vinařské unie Ondřej Beránek však zároveň uvedl, že letos vinaři sklidí o deset až 20 procent hroznů méně než loni. Vinařská unie sdružuje firmy, které hospodaří na pětině českých vinic a vyrobí polovinu tuzemské produkce, ze které dvě třetiny směřují do maloobchodu, dodal. Letošní ceny vinařů se podle něj proti minulým letům nemění, přestože náklady firem rostou.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down