Letošní jarní mrazy zřejmě povedou ke zvýšení cen hroznů

Letošní jarní mrazy, které poškodily vinnou révu, zřejmě povedou ke zvýšení cen hroznů. Svaz vinařů odhaduje, že by se mohla posunout až ke 20 korunám za kilogram. Také firmy růst očekávají, cenu ale zatím odhadovat nechtějí.

Podle ředitele Zámeckého vinařství Bzenec Bořka Svobody je na seriózní odhadování cen hroznů ještě brzy. Vegetace je na počátku a odhadovat množství a zdravotní stav hroznů by bylo v tuto dobu velmi odvážné. V každém případě vlivem mrazů a poškození vinic se dá předpokládat, že ceny nebudou nižší než v loňském roce, řekl Svoboda.

Podle analýzy Jiřího Sedla ze Svazu vinařů stál v roce 2010 kilogram hroznů 16,30 koruny. Loni v prosinci se cena zvýšila na 18,50 koruny. Podle Sedla v České republice dlouhodobě vznikají při pěstování hroznů ztráty. Trvalou udržitelnost této činnosti umožňují jen dotace z Evropské unie.

Růst cen letos očekává i Bohemia Sekt. Vzhledem k zimním a jarním mrazům a z toho vyplývajícím nižším odhadům sklizně letošního roku se dá očekávat, že výkupní cena hroznů bude spíše vyšší než v minulých letech. Ale vinařský rok ještě neskončil, sdělil marketingový ředitel Bohemia Sektu Martin Fousek.

Mrazy zasáhly vinice 21. dubna a pak ještě 10. května. Vzhledem k tomu, že réva už rašila, byly květnové mrazy více zničující. Vinaři odhadují, že na Znojemsku je poškozeno zhruba 38 procent plodných vinic. Ve Velkopavlovické a Mikulovské podoblasti jsou škody zhruba třetinové. V Čechách jsou vinice poškozené z pětiny rozlohy. Celkem je odhad škod na neprodaném víně stejně jako loni přes miliardu korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down