24.05.2018 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní sucho tvrdě dopadá na sedláky na jihu Moravy

Letošní sucho na jižní Moravě na sedláky dopadá poměrně tvrdě. Už nyní je zřejmé, že nižší budou výnosy pšenice a jarních ječmenů, bude málo slámy pro hospodářská zvířata, špatně prospívají i travní porosty i některé méně obvyklé plodiny jako ostropestřec. Nedostatek deště decimuje také mladé ovocné sady, protože stromy ještě nemají dost hluboké kořeny, řekl ředitel Agrospolu Knínice u Boskovic Ladislav Menšík.

Podnik hospodaří na 2400 hektarech pozemků, převážně v Boskovické brázdě. Část půd je zařazena do oblasti chladné řepařské, které dobře drží vodu, přesto jsou problémy značné. Od začátku dubna zde spadlo pouhých 50 milimetrů srážek a březen na ně byl také chudý. Když se člověk projde v těchto dnech po poli, sebere jen hrudky, které mezi prsty rozmělní do suchého prachu.

Pšenice kvůli suchu nemá dostatek odnoží. Obvyklé jsou dvě až tři, letos se vytvořila jedna, výjimečně dvě. Rostlina je zatím o 15 centimetrů nižší, než by měla být. V ohrožení je i hmotnost tisíce semen. "Když je pod 760, tak se s námi mlynáři a pekaři pomalu ani nebaví. Kdyby přišly deště, může se zrno ještě nalít, ale už teď jsou odhady sklizně na pěti tunách z hektaru, poslední tři roky jsme měli přes sedm," řekl Menšík.

To, že je pšenice nižší než obvykle, má dopad na množství slámy na podestýlku i krmení. "Roční potřeba je 3600 až 3700 tun, ale uděláme zhruba o 1000 méně. Proto budeme muset lisovat slámu i z řepky, která však nemá tak dobré nasávací vlastnosti. A část na krmení musíme řešit jinak, například nahradit kukuřicí či řepnými řízky," řekl Menšík.

Ani luční porosty nerostou tak, jak by bylo potřeba. Na několika hektarech podnik pěstuje jednu z odrůd kostřavy rákosovité na travní semeno. "Porost musí uznat pracovník Ústředního kontrolní a zkušebního ústavu zemědělského, že splňuje podmínky pro sklizeň na semeno. Teď zvažuji, jestli porost nakonec neposečeme na krmení pro hospodářská zvířata. Navíc je tak nízký, že sklizeň lištou kombajnu bude obtížná. Tato skutečnost se podepíše na celkové ekonomice plodiny," řekl Menšík.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 10MB (2% of 500MB)