Letošní vedra ve Španělsku v zemi sníží produkci olivového oleje

Letošní vlna veder ve Španělsku v zemi citelně sníží produkci olivového oleje. Agentuře Bloomberg to řekl španělský ministr zemědělství Luis Planas. Výsledkem by mohly být vyšší ceny. Španělsko je největším vývozcem olivového oleje na světě.

"Pokud se v nadcházejících týdnech nezmírní teploty nebo nepřijdou deště, mohla by být letošní sklizeň oliv výrazně nižší než v předchozích letech," uvedl Planas. Odmítl ale uvést přesný odhad produkce.
Španělsko se na globální produkci olivového oleje podílí téměř polovinou. Méně olivového oleje ze Španělska a pokračující problémy kolem dodávek slunečnicového oleje z Ukrajiny pravděpodobně udrží ceny rostlinných olejů vysoko. Ceny rafinovaného oleje z Jaénu, který je referenčním produktem pro španělský olivový olej, v červnu stouply oproti předchozí pěstitelské sezoně o 8,3 procenta, uvedla Mezinárodní rada pro olivy.
Olivový olej není jedinou zemědělskou komoditou, kterou trápí vedra. Horké počasí v rozsáhlých částech Evropy zřejmě sníží i produkci obilovin, a to v době, kdy se světové ceny potravin po ruské invazi na Ukrajinu blíží rekordním hodnotám. Ministr Planas odhaduje, že celková produkce obilovin ve Španělsku, včetně kukuřice, pšenice a ječmene, by se letos mohla kvůli vysokým teplotám a nedostatku srážek snížit až o 13 procent na 17,5 milionu tun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down