19.03.2018 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Liberecký kraj opět podpoří včelaře, v programu je jeden a půl milionu korun

Liberecký kraj znovu podpoří včelaře, v programu pro ně je letos 1,5 milionu korun. Na pořízení nových úlů, včelařských pomůcek, zakoupení včelstev či na opravy včelínů mohou chovatelé včel získat až 40 000 korun. Informoval o tom radní pro zemědělství Jiří Löffelmann. Dotace včelařům rozděloval kraj poprvé v roce 2009.

Program byl podle Löffelmanna postupně upravován tak, aby maximálně vyhovoval žadatelům a zároveň naplňoval účel programu - zvýšit počet včelstev v Libereckém kraji. Minulé kolo rozdělování peněz bylo bez jakýchkoliv problémů, proto jsou po konzultaci s vedením Českého svazu včelařů v Libereckém kraji podmínky z roku 2017 zachovány, dodal. "Ideální by bylo, kdyby byla (včelstva) rozmístěna rovnoměrně, to ale asi není v našich silách," dodal radní. Včelaření není právě levnou záležitostí. Základní vybavení pro začínající včelaře lze pořídit zhruba za 50 tisíc korun.

Včelařů i včelstev v Libereckém kraji v minulých letech výrazně ubylo, úbytek včel ale trápí celé Česko. Ještě v 90. letech minulého století bylo v zemi na 80 tisíc včelařů, kteří pečovali o 800 tisíc včelstev. Stavy včelstev pak klesly o více než třetinu. V posledních letech se i díky podpoře z Evropské unie a rostoucím výkupním cenám začaly stavy zvyšovat. Zatímco v roce 2010 bylo podle Svazu včelařů v zemi zhruba 47,9 tisíce včelařů, kteří pečovali o 528 tisíc včelstev, loni už stavy překročily 54,4 tisíce včelařů a zhruba 635 tisíc včelstev.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down