Ministerstvo schválilo sazby hlavních zemědělských dotací na rok 2022

Ministerstvo zemědělství schválilo výši sazeb hlavních zemědělských dotací, tedy přímých plateb na hektar obhospodařované půdy, pro rok 2022. Hlavní platba na plochu, tzv. SAPS, bude činit 3213,91 Kč na hektar. Je to zhruba o 118 korun méně než loni, kdy to bylo 3331,70 Kč na hektar. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula schválil i výši plateb na citlivé komodity, jako jsou chmel, ovoce, zelenina nebo chov dojnic nebo telat, na které bude letos vyplaceno přes 3,1 miliardy Kč. Ministerstvo to uvedlo v tiskové zprávě.

Zemědělcům se bude stejně jako loňském roce vyplácet na přímé platby záloha ve výši 70 procent, vyplácet se začnou na začátku listopadu. Ministerstvo také určilo sazby pro zemědělce dodržující postupy příznivé pro klima a životní prostředí, tzv. Greening, na 1767,75 Kč na hektar. Výše sazby platby pro mladé zemědělce zůstala na 50 procentech přímých plateb. "Tato sazba je letos 1606,95 Kč na hektar, kterou zemědělci mladší 40 let získají navíc k ostatním podporám z přímých plateb," uvedl Nekula.
Resort schválil také platby na citlivé komodity, tzv. VCS, které jsou podporovány proti jiným rostlinám nebo chovaným zvířatům kvůli tomu, že jejich výroba je pracná a zároveň důležitá pro udržení potravinové soběstačnosti nebo podpoře zaměstnanosti na venkově. Jde například o škrobové brambory, chmel, dojnice nebo cukrovou řepu.*


Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down