Ministr Jurečka předal ceny Klasa devíti výrobcům a ocenil sedm mladých vědců

Devíti výrobcům potravin předal dnes ministr zemědělství Marian Jurečka na českobudějovickém agrosalonu Země živitelka ceny Klasa. Ocenil také sedm mladých vědců. Uvedla to mluvčí Státního zemědělského a intervenčního fondu Vladimíra Nováková a Armine Artouni z Ministerstva zemědělství.

Ceny Klasa dnes získali AGRO Jesenice za dýni hokaido, Bio Vavřinec a Kosař za různé mléčné výrobky, Fabio Produkt z Holína na Jičínsku za řepkový olej, Choceňská mlékárna za kyšku, firma Krajči Plus ze Slavičína na Zlínsku za brambůrky, Maso uzeniny Písek za játrovou paštiku, pekárna ze šumavského Vacova za chléb Žitňák, firma Patria z Kobylí na Břeclavsku za meruňky a Vodňanská drůbež za kuřecí párky. Národní značka kvality Klasa se uděluje od roku 2003, nyní ji má 972 produktů od 216 českých a moravských výrobců.

Jurečka dnes ocenil i sedm mladých vědců z oboru zemědělství. První cenu pro mladé vědce spojenou s odměnou 70 000 Kč získal Jaroslav Čepl z České zemědělské univerzity za práci o testech dvou semenných sadů borovice lesní. Výsledky výzkumu byly použity pro založení semenného sadu borovice lesní druhé generace s výnosnějšími genotypy, uvedla Artouni.

Druhou cenu má Ondřej Polanský z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství za práci o metabolismu klíčových bakterií střevního traktu kuřat, třetí cenu obdržel Pavel Svoboda z Výzkumného ústav rostlinné výroby, kterému se v pokusech s rostlinami ječmene podařilo nalézt geny, jež zvyšují odolnost rostlin a mohou přispět k vyšlechtění odolných odrůd.

Cenu ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje spjatou s odměnou 70 000 Kč vyhrál Miloš Beran z Výzkumného ústavu potravinářského v Praze. Cenu má za technologii použitou k výrobě sušeného extraktu konopného semene. Další ceny dostali Barbora Badalíková za metodiku pro zemědělce, kteří mají nedostatek organické hmoty v půdě, a Jan Leugner za metodiku zaměřenou na pěstování a použití sazenic smrku, jenž na horách lépe odolá větru i sněhu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down