18.09.2007 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministři chtějí zvýšení mléčných kvót

Ministři zemědělství zemí Visegrádské čtyřky (V-4) hodlají prosadit postupné každoroční zvyšování mléčných kvót o pět až šest procent za současné minimalizace pokut udělovaných producentům za překročení kvóty. Agroweb o tom dnes informovala ředitelka odboru komunikace MZe Ilona Chalupská.

Ministr Petr Gandalovič uvedl na dnešním jednání v rámci neformální Rady ministrů zemědělství a rybolovu v portugalském Portu s tím, že iniciativa V-4 směřuje k úplnému odstranění mléčných kvót v letech 2014/15. Požadavek chtějí ministři V-4 přednést na nejbližší Radě ministrů zemědělství a rybolovu na konci září v Bruselu.
„Postupné navyšování kvót o pět až šest procent ročně je prakticky jediným způsobem, jak zavést do sektoru tržní principy,“ uvedl mimo jiné Gandalovič. „V případě nepřijetí potřebných opatření lze předpokládat další nárůst cen mléka a mléčných produktů, což by vést mohlo ke snížení jejich spotřeby,“ dodal.
Jak vyplynulo z jednání neformální Rady ministrů, zkušenosti ze sektoru mléka jsou ve všech zemích V-4 dost podobné, např. polská delegace zmínila současný neustálý růst cen mléka a mléčných produktů, a to v některých případech až o 20 procent.
„Možnost takto se seznámit se stanovisky dalších členských států Evropských společenství, navíc států, které sdílejí podobné historické a sociální prostředí, geografické podmínky apod., jako je tomu u zemí Visegrádu, je vždy cenná. Přispívá ke sbližování postojů a tím dále i k hladšímu průběhu jednání na celoevropské úrovni,“ zhodnotil jednání ministrů zemí V-4 1. náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč.
Současná vysoká poptávka po mléčné surovině ze strany českých, německých i italských mlékáren způsobuje od 2. poloviny tohoto roku růst cen mléčné suroviny i růst cen výrobků. Nákupní ceny za mléko od července 2007 pomalu rostou a dá se očekávat, že tento trend bude i nadále pokračovat. Potvrzují to také jednání zástupců zemědělských producentů a zpracovatelů mléka, ačkoliv nárůst cen by měl být pozvolný, ne skokový. Zpracovatelé jsou cenově tlumeni odbytem mléčných výrobků zejména v obchodních řetězcích.
Ceny zemědělských výrobců za mléko I. a vyšší třídy jakosti vykázaly v červenci oproti předchozím měsícům růst na 7,90 Kč/l, tj. zvýšení od začátku roku o 1,4 %. Předpokládaná cena zemědělských výrobců podle údajů Českomoravského svazu mlékárenského za měsíc srpen 2007 bude na úrovni cca 8,10 Kč/l, tj. meziměsíční zvýšení o 0,20 Kč/l.
Ceny na německém trhu se rovněž výrazně zvýšily a poslední nabídky pro české producenty mléka se pohybují na úrovni 9,50 Kč/l. Rovněž nabídky italských firem se pohybují na vysoké úrovni a v současnosti dosahují dokonce 11,00 Kč/l.
Uvedená situace jasně naznačuje, že dojde k dalšímu vývozu mléčné suroviny, která již v loňském roce představovala více než deset procent z celkových dodávek mléka, tj. cca 300 mil. litrů (313 tis. tun). Odhady vývozu kalendářního roku 2007 se pohybují na úrovni nejméně 400 mil. litrů (410 tis. tun).

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down