Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo zahraničních věcí schválily počátkem prosince umístění zemědělských diplomatů. Pět agrodiplomatů bude zastupovat proexportní zájmy českých zemědělců a potravinářů na zastupitelských úřadech v Rusku, na Ukrajině, v Číně, Srbsku a Saudské Arábii. Obsazení pozic těchto zemědělských radů vzejde z otevřených výběrových řízení.
Jak uvedl ředitel Odboru komunikace ministerstva zemědělství Hynek Jordán, schválený materiál navazuje na společné memorandum o spolupráci, které podepsali ministr zemědělství Marian Jurečka a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek v polovině června. Na jeho základě budou vybraní odborníci v oblasti zemědělství, potravinářství a navazujících technologií, kteří by se mohli rekrutovat mimo jiné i z odborníků doporučených zemědělskými a potravinářskými nevládními organizacemi, vysláni na velvyslanectví v průběhu příštího roku. Tam mají českým firmám pomoci hledat obchodní příležitosti a pomáhat jim při zdolávání překážek spojených s vývozem zemědělských produktů a potravin.
Formálně budou tito pracovníci podřízeni velvyslanci České republiky v dané zemi a budou mít status diplomatů. Podle dřívějších informací by je však mělo platit ministerstvo zemědělství, přičemž ročně by jejich působení mělo stát přijít zhruba na 17 milionů korun.
„Zřízení pozic agrodiplomatů jsme vyhodnotili jako nejefektivnější způsob proniknutí českých zemědělsko-potravinářských firem na zahraniční trhy. Také v souvislosti s řešením dopadů ruských sankcí je vyslání zemědělských diplomatů významnou aktivitou, protože naši producenti a obchodníci hledají nové exportní příležitosti mimo Evropu. A tito odborníci by jim v tom měli aktivně pomáhat,“ řekl ministr zemědělství Jurečka.
Pět vybraných zemí má předpoklad budoucího růstu národních hospodářství, mají velký exportní potenciál pro české výrobky. Zároveň patří mezi regiony, o které je zvýšený zájem i ze strany českých potravinářských firem.
„V případě Srbska a Saudské Arábie, tedy relativně menších regionů, budou aktivity zemědělských diplomatů přesahovat i do okolních zemí. V případě Západního Balkánu to bude zejména Bosna a Hercegovina a Makedonie, na Arabském poloostrově pak země sousedící se Saudskou Arábií,“ uvedl Jordán.
Pokud se v budoucnu výrazněji změní geopolitická nebo ekonomická situace v daných regionech, jsou oba resorty připraveny změnit destinace pro působení zemědělských diplomatů nebo také rozhodnout o rozšíření jejich sítě. Jako případné alternativní země jsou zvažovány Spojené státy americké, Japonsko nebo některé ze států severní Afriky, například Maroko či Alžírsko, případně Latinské Ameriky, pravděpodobně Brazílie nebo Mexiko.
V současné době více než 90 procent českého agrárního vývozu směřuje do zemí Evropské unie. Česká republika jej proto chce více diverzifikovat.
Podle proexportní iniciativy ministerstva zemědělství vzniklé loni v dubnu, kdy úřad vedl ministr Petr Bendl, by se český zemědělský a potravinářský vývoz měl do budoucna zaměřit především na 14 zemí mimo Evropskou unii. Prioritu má deset zemí Společenství nezávislých států, Balkánu a jihovýchodní Asie. Mezi zájmová území měly podle tohoto dokumentu patřit také USA, Kanada, Japonsko a Korea.*