Myslivci na Děčínsku dostali za zastřelená divoká prasata 5,22 milionu korun

Myslivci na Děčínsku dostali loni za 2610 zastřelených divokých prasat 5,22 milionu korun. Děčínsko patří mezi oblasti s intenzivním odlovem a střílení divokých prasat je jedním z preventivních opatření před africkým morem prasat. V celém Ústeckém kraji nahlásili lidé krajské veterinární správě 377 autem sražených nebo uhynulých divočáků. Všechny vzorky byly negativní. Novinářům to řekla Lenka Hanušová z veterinární správy pro Ústecký kraj.

"Říká se, že je jen otázkou času, kdy se nákaza u nás objeví. A někteří pesimističtější kolegové míní, že už tu je, ale ještě nebyla potvrzena," uvedla Hanušová. Vysoce nakažlivé virové onemocnění se prokázalo u prasat nalezených v blízkosti hranic, v Německu a Polsku. Oblast s intenzivním odlovem byla vyhlášena nejprve v nejrizikovějších oblastech Libereckého a Ústeckého kraje. Od prosince se rozšířila na pohraničí dalších krajů.
V Ústeckém kraji se kadávery, tedy uhynulá zvířata, intenzivně vyhledávají. "Výrazně vyšší oproti jiným krajům máme podíl prasat sražených autem oproti uhynulým," uvedla Hanušová. Sražených prasat bylo loni 221. Nálezné je 3000 korun za kus v pásmu s intenzivním odlovem, jinde 2000 korun za kus. Za zastřelený kus se platí pouze v pásmu s intenzivním odlovem. "Odevzdává se přitom jenom vzorek krve, zbytek střeleného kusu myslivci mohou zkonzumovat. Tím jsou motivováni ke střílení divokých prasat," uvedla Hanušová. Využít mohou jinak zakázané způsoby lovu, jako je třeba střelba s nočním viděním nebo odchytávání do klecí apod.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down