MZe: Meziresortní skupina bude jednat o legislativě ke slevám v obchodech

Nově vytvořená meziresortní skupina, kterou povede ministerstvo zemědělství (MZe), bude v příštích týdnech jednat o možné úpravě legislativy týkající se slevových akcí v obchodech. Zabývat se bude také kompetencemi kontrolních orgánů. Informoval o tom mluvčí MZe Vojtěch Bílý. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) se na konci února obrátil na Českou obchodní inspekci (ČOI), aby prověřila možné klamání spotřebitele kvůli slevové akci na cukr. Kontrola ještě neskončila, podle inspekce ale zatím nic nenasvědčuje porušení zákona.

Vznik skupiny Nekula oznámil minulý týden, součástí budou zástupci ministerstev financí a průmyslu a obchodu, zástupce úřadu vlády a Národní ekonomické rady vlády (NERV). Poprvé se má sejít příští 21. března. Podle ministerstva by případná úprava legislativy měla vést k tomu, aby se nemohla obcházet pravidla k cenám a slevovým akcím. Nekula dal ČOI podnět ke kontrole kvůli akci v jednom z maloobchodních řetězců, kdy byl cukr krystal v nabídce ve slevové akci za 32,90 Kč a cena bez slevy byla 39,90 Kč. Podle ministra byla cena v akci běžnou cenou, takže mohlo jít o klamání spotřebitele. Nekula dnes ve vyjádření ke kontrole ČOI ivedl, že je otázkou, zda je cena cukru ve slevě za 32,90 Kč pro spotřebitele výhodná. Upozornil na data Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle kterých stál v únoru kilogram cukru krystal v průměru 29,67 Kč. "Je třeba říct, že většina obchodních řetězců zareagovala a cukr ve slevě nabízejí za 23,90 až 26,90. Sleva na úroveň, která je dokonce nad průměrnou cenou, je podle mého názoru jen hrou se zákazníky," uvedl. "Sleva se má uvádět z nejnižší ceny, za kterou prodejce daný produkt nabízel v posledních 30 dnech. Je tedy třeba prověřit, zda tomu tak skutečně bylo," dodal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down