MZe odeslalo odpověď na premiérův střet zájmů

Ministerstvo zemědělství dnes odeslalo odpověď na audit Evropské komise (EK) ohledně možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a jeho bývalého koncernu Agrofert. Komise má nyní čtyři měsíce na svolání smírčího orgánu, obsah je stále důvěrný, sdělil na dotaz mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Prověřování je součástí tzv. zemědělského auditu. Další část řeší ministerstvo pro místní rozvoj. Na začátku března odeslalo do Bruselu odpověď na dopis EK se závěrečnou auditní zprávou o možném premiérově střetu zájmů. Obsah odpovědi i veškerá komunikace zůstávají v důvěrném režimu, stejně jako nynější reakce zemědělského úřadu.
"Nyní má EK lhůtu čtyř měsíců, ve které má být svoláno jednání smírčího orgánu, který by se měl pokusit sblížit stanoviska EK a ČR. Veškeré informace jsou stále důvěrné, a to až do doby, kdy EK vydá finální zprávu. Vydání finální zprávy je plně v kompetenci EK," dodal Bílý.
Resort však již v druhé polovině března uvedl, že EK ukončila část zemědělského šetření – prověřování ministra zemědělství Miroslava Tomana kvůli možnému střetu zájmů – bez sankce. Česká republika proto podle resortu nebude vracet peníze za poskytnutí dotace pro firmu navázanou na Tomanovu rodinu. Komise tehdy věc odmítla komentovat s tím, že audit, jehož je zkoumání Tomanova případu součástí, ještě neskončil. Tomanův střet zájmů se podle médií a opozice mohl týkat společnosti Agrotrade, kterou z 80 procent vlastní ministrův otec Miroslav Toman starší.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down