21.09.2023 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MZe: Řetězce loni prodávaly česká jablka za 30 Kč, cena u zemědělců byla 13 Kč

Česká jablka se v obchodech prodávala v minulém roce za zhruba 30 korun za kilogram. U pěstitelů byla průměrná cena 13,08 Kč za kilogram. Cenu srážely levné dovozy z Polska, které se prodávaly do obchodů za 10,68 Kč za kilogram. Ministerstvo zemědělství (MZe) to uvedlo v odůvodnění k nařízení o mimořádnou podporu zhruba 240 milionů pěstitelům ovoce, zeleniny, chmele nebo chovatelům skotu.

Ve zprávě se uvádí, že pěstitele jablek zasáhl výrazný růst cen energií, což ovlivňuje mimo jiné náklady na skladování úrody. "Jablka, jako naše hlavní ovoce, ovlivňují levná jablka především z Polska, která tlačí cenu českých jablek dolů, pod producentské náklady, což je pro české producenty likvidační," píše ministerstvo. Upozorňuje také na to, že část úrody zůstala nesklizená.
MZe také uvedlo, že úrodu ovoce poškodily jarní mrazy, které jsou častější než v minulých letech. Letos poškodily 80 procent meruněk a 50 procent broskvoní.

Plochy sadů

Jablka na stromě - ovocný sad

Plochy ovocných sadů podle úřadu klesají z důvodu, že pro pěstitele nejsou rentabilní a obchodní řetězce nemají zájem o kvalitní domácí ovoce. Meziročně se plocha sadů snížila o 8,3 procenta, uvedlo MZe. Ovocné stromy na polích nahrazují rentabilnější plodiny, například obiloviny či řepka, řekl dříve předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík. Podle unie se loni vykácelo 11 procent jabloňových sadů a jejich výměra se snížila na 5236 hektarů.

Minořádná pomoc EU

Česko dostane na mimořádnou pomoc z EU 163 milionů korun. Členské státy mohou částku z EU navýšit až o 200 procent ze státního rozpočtu. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) již dříve uvedl, že ČR bude mimořádnou pomoc kofinancovat z 50 procent, dohromady se tedy rozdělí zhruba 240 milionů. Loni se na mimořádné podpoře, která měla snížit ekonomické dopady války na Ukrajině rozdělilo 831 milionů korun. Získali ji chovatelé prasat, drůbeže a dojnic a pěstitelé brambor a jablek. Přes 330 milionů dostali chovatelé prasat a přes 200 milionů chovatelé drůbeže.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down