MZe: Zemědělský plán je třeba odeslat rychle, posun by ohrozil schválení

Česko musí odeslat strategický zemědělský plán k posouzení Evropské komisi (EK) co nejdříve, aby mohl být včas schválen. Uvedl to mluvčí Ministerstva zemědělství (MZe) Vojtěch Bílý v reakci na apel Hnutí Duha, aby úřad s úpravou plánu nespěchal. Ekologové uvedli, že MZe nemusí poslat plán do půli ledna, jak zamýšlí, a mělo by věnovat čas změnám vedoucím k vyšší ochraně přírody.

"Česká republika musí co nejdříve odeslat programový dokument – Strategický plán, neboť legislativou stanovený termín byl do 1. ledna 2022. V opačném případě by mohlo být ohroženo včasné schválení," sdělil Bílý. Poznamenal, že po předložení plánu Evropské komisi začne běžet tříměsíční lhůta pro připomínkování a stanovisko komise, na které bude Česko případně reagovat dalšími úpravami plánu. EK má pak na schválení dokumentu, který určí, jak se budou přerozdělovat dotace v letech 2023 až 2027, dalších šest měsíců. "Podmínky poběží již od 1. ledna 2023 a zemědělci musí mít včas jasnou a spolehlivou informaci, aby mohli případně upravit své osevní postupy," uvedl mluvčí.

MZe v prosinci oznámilo, že se rozhodlo pro úpravy plánu připraveného bývalým vedením úřadu tak, aby byl šetrnější k přírodě a půdě. Vyjednalo také posun termínu odeslání finálního návrhu k posouzení Evropské komisi. Původní verzi plánu ekologické organizace kritizovaly, podle nich dostatečně nepřispívala k ochraně přírody a krajiny. Proti dodatečným úpravám se ostře vymezují zástupci Agrární komory a Zemědělského svazu. Tvrdí, že hrozí destrukce významné části tuzemského zemědělství. Pokud budou schváleny změny, jako je například takzvané zastropování plateb.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down