Na jihu Čech sklidí ovocnáři více jablek, jsou ale menší

Úroda jablek na jihu Čech bude letos asi o deset procent vyšší než loni. Majitelé sadů sklidí 10 000 tun jablek, ale utrží méně než v předchozích letech. Letošní jablka jsou menší, než je norma, kterou požadují velkoobchody pro volný konzumní prodej. Za všechno mohou letošní extrémní sucha, jablka jsou tak vhodná pouze pro průmyslové zpracování, nejčastěji moštování. Uvedl to Petr Leber, tajemník Unie ovocnářů jižních a západních Čech.

Loni ovocnáři na jihu Čech vypěstovali téměř 9000 tun jablek. Letos to bude okolo 10 000 tun. Přesná čísla bude vědět ke konci roku po celkovém naskladnění, uvedl poznamenal. Co se velikosti týká, byla nejhorší situace s ranými odrůdami jablek, jako je například Julie. Pozdější druhy jablek, jako je například Idared, Golden Delicius či Jonagold byly velikostně lepší. Jablka v průměru větší než sedm centimetrů se mohou jednotlivě prodávat. Plody větší než 5,5 centimetru se dávají do dvoukilových balení. Menší míří do moštáren. Letos se výkupní ceny v moštárnách pohybovaly mezi třemi a čtyřmi korunami za kilogram. Do velkoobchodů se jablka prodávala za 10 až 15 korun.

Loni se dalo 75 procent jablek prodávat do velkoobchodů, letos je to 60 procent. Zbytek se musí použít pro průmyslové zpracování. Cena těchto jablek je výrazně nižší. Tím klesnou i tržby, řekl Jaroslav Muška, ředitel firmy Zemcheba Chelčice, největšího pěstitele jablek na jihu Čech.

Situace na jihu Čech odpovídá celorepublikovému trendu. Podle posledního odhadu k začátku září by ovocnáři z celé České republiky měli letos sklidit 140 660 tun jablek, v roce 2014 to bylo 130 902 tun. Ve srovnání s pětiletým průměrem by sklizeň jablek měla vzrůst o 27 procent.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *