Na jižní Moravě loni třetím rokem pokleslo množství vytěženého dříví

Na jižní Moravě loni třetím rokem po sobě kleslo množství vytěženého dřeva na 1,37 milionu metrů krychlových. Meziroční pokles byl čtvrtinový, přičemž vrcholu dosáhl objem těžby kvůli kůrovcové kalamitě v roce 2020, kdy činil zhruba 3,8 milionu metrů krychlových. Loňská těžba se přiblížila úrovni těžby před kůrovcovou kalamitou, avšak podíl kalamitní těžby zůstal stále vysoký a činil 75 procent, vyplývá z dat, která zveřejnil Český statistický úřad.

Nadále rychle klesalo množství vytěžených jehličnatých dřevin, a to na jeden milion metrů krychlových. Zhruba polovinu tvořilo smrkové dřevo, borové 12 procent. Těžba listnatých dřevin spíše stagnovala, pokles proti předloňsku činil jen 8000 metrů krychlových na 340 000 metrů krychlových. Jižní Morava je největším producentem dříví z listnatých stromů v porovnání s ostatními kraji, především dubového dříví. To tvořilo třetinu všeho listnatého dříví stejně jako bukové.

Rozloha lesních pozemků

Rozloha lesních pozemků se meziročně mírně zvýšila, o 48 hektarů na 201 880 hektarů. Nově bylo zalesněno 4464 hektarů, listnaté dřeviny na tom měly podíl 57 procent. Nejčastěji nově vysazovanou listnatou dřevinou byl dub, z jehličnatých stromů smrk. Přirozenou obnovou se podařilo zalesnit 834 hektarů.

dub - malý semenáček

Konec kůrovcové kalamity

Lesníci považují poslední dva roky kůrovcovou kalamitu za víceméně ukončenou, těží poslední zbytky napadených stromů a věnují se především intenzivní obnově lesů. Klimatické podmínky posledních let jim poměrně přejí, protože lesy netrpí velkých suchem jako v letech 2015 až 2019. Stále se však při obnově potýkají s přemnoženou zvěří, která loni způsobila v porostech škody za více než sedm milionů korun, což je meziročně o třetinu více a je to nejvíce v porovnání s ostatními kraji.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down