Obchodníci na Slovensku po zpřísnění kontrol před třemi lety omezili nedostatky při prodeji potravin, stát ale nadále není spokojen s dodržováním předepsaných podmínek prodeje. Novinářům to řekl slovenský ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek. Slovensko zintenzivnilo inspekce v obchodních sítích, výrazně také zvýšilo pokuty za opakované prohřešky v souvislosti s výrobou či nabídkou potravinářských produktů.
"V mnoha oblastech došlo k výraznému zlepšení. Ještě nemůžeme konstatovat, že zlepšení je na přijatelné úrovni. Některé nedostatky se u některých subjektů objevují ve vysokých počtech," řekl Jahnátek. Oproti minulosti potravinoví inspektoři odhalili v prodejnách méně nedostatků v oblasti dodržování hygieny, nabídky prošlých potravin či výskytu ptáků a hmyzu v obchodních sítích. "Zdá se, že prostřednictvím tvrdých kontrol našly obchodní řetězce způsob, jak se vypořádat s prošlým zbožím," uvedl Jahnátek, podle kterého počet těchto nedostatků klesl za tři roky o zhruba čtyři pětiny. Největšího poklesu nedostatků při prodeji potravin na Slovensku podle ministra dosáhly za uplynulé tři roky velkoobchodní řetězce Metro, dále síť Carrefour a diskontní řetězce Lidl a Kaufland.
Právě za opakovaný prodej prošlých potravin a jiné vážné nedostatky začali slovenští potravinoví inspektoři ukládat vysoké pokuty. Z dostupných informací vyplývá, že nejvyšší sankce, a to čtyři, každou ve výši jednoho milionu eur (27,1 milionu Kč), dostal maloobchodní řetězec Tesco. Největší obchodní síť v zemi z hlediska obratu tyto pokuty zatím nezaplatila, ale napadla je u soudu, který pozastavil platnost rozhodnutí o uložení sankcí až do konečného posouzení jednotlivých případů.
Podle Jahnátka kontroloři zahájili nebo v blízké době začnou další řízení o uložení pokut v celkové výši 4,77 milionu eur (129 milionů korun). Ve druhém čtvrtletí potravinoví inspektoři na Slovensku provedli denně v průměru 145 kontrol ohledně dodržování předpisů při prodeji potravinářských produktů.
Za opakovaná vážná pochybení při výrobě nebo prodeji potravin slovenské úřady musejí provinilci uložit pokutu od jednoho do pěti milionů eur. Vysoké sankce hrozí nejen za opakovaný prodej prošlých potravin, ale například i v případě výroby nebo prodeje zkažených potravin či potravinářských produktů bez označení alergenů.*