Na Táborsku našli mrtvého vlka, zřejmě jej srazilo auto

U obce Řípec na Táborsku nalezli myslivci mrtvého vlka. Ležel u silnice I/23, která vede z Jindřichova Hradce k dálnici D3, pravděpodobně ho srazilo auto. Podle Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) žijí vlci v CHKO Třeboňsko a okolí od roku 2017. AOPK o tom informovala v tiskové zprávě.

"Pitva by měla potvrdit přesnou příčinu smrti a také to, jak byl samec vlka starý. Odebrané vzorky necháme podrobit genetické analýze, aby se zjistilo, z jaké populace zvíře pochází. Na základě získaných informací a místních znalostí se přikláníme k domněnce, že vlk byl zdejší, ale mohl také krajinou jen procházet při hledání nového teritoria,“ uvedla Jindřiška Jelínková z AOPK.
Vlci dokážou například jen přes noc uběhnout několik desítek kilometrů. Buď se pohybují po svém teritoriu nebo si hledají nové. Kulturní krajina hustě osídlená lidmi a s frekventovanou sítí silnic pro ně však představuje řadu bariér.
"V CHKO Třeboňsko a jejím okolí se vlci nepravidelně vyskytují již od konce roku 2017. Před třemi lety zde vlčí pár dokonce odchoval čtyři vlčata v jihovýchodní části území při hranici s Rakouskem a hlášena byla rovněž sporadická pozorování samotářských jedinců z prostoru rozsáhlých lesních komplexů Jemčinské a Kolenecké obory. V lesích a volné zemědělské krajině se aktuálně vyskytuje nepřirozeně vysoké množství srnčí a černé zvěře, vlk tu má proto dostatek potravy,“ uvádí Ladislav Rektoris z AOPK. Vlk je přirozeným predátorem právě jelenů, srnců a divokých prasat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down