V Ústeckém kraji začala sklizeň obilovin a řepky. Kombajny vjely do polí na Lounsku i Litoměřicku, sklizeno je deset procent úrody. Plocha osetých ploch oproti loňsku klesla, výrazněji u řepky. Výnosy by mohly být podle prvních odhadů obdobné jako loni. Vyplývá to z informací okresních agrárních komor, Českého statistického úřadu a ministerstva zemědělství.
Ve stěžejních dvou zemědělských okresech sklizeň zdržel déšť. "Minulý týden se sekala jen část ozimého ječmene, pak stroje na pole nemohly. Teď začínají někde s řepkou a pokračuje sklizeň ječmene," řekla ČTK ředitelka Okresní agrární komory Louny Jana Nováková. Podle ní kroupy, které se přehnaly krajem minulý týden, měly jen lokální vliv. Výrazně negativní dopad nemělo ani předchozí sucho. "Porosty ječmene a pšenice jsou krásné, teď už záleží na počasí," podotkla. Sklizeň začala podle Novákové zhruba ve stejné době jako loni.
V Ústeckém kraji je letos oseto 89 235 hektarů, před rokem to bylo o 1230 hektarů více. V okresech Louny a Litoměřice je 75 procent osetých ploch. Z deseti organizací zahájily tři sklizeň na Litoměřicku. "Výnosy ozimého ječmene jsou zatím zhruba šest tun na hektar, loni to bylo 5,3 tuny na hektar," řekl ředitel Agrární komory Litoměřicka Václav Štork. Výrazněji v Ústeckém kraji klesla plocha, na níž se pěstuje řepka. V minulosti přitom každoročně žlutých polí přibývalo. Letos ji budou zemědělci sklízet z 22 826 hektarů, před rokem byl výměr 26 591 hektarů. "Zatímco v minulosti její výkupní cena rostla až na 12 000 korun za tunu, nyní se pohybuje okolo 9000 korun za tunu," vysvětlil šéf krajské agrární komory František Loudát. Podle odhadů, které zveřejnil ČSÚ, by sklizeň řepky v kraji mohla být o 10 000 tun nižší než loni. Naopak sklizeň obilovin se podle úřadu očekává o 3000 tun vyšší v porovnání s rokem 2013.*