14.08.2017 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na vysočině už pěstitelé téměř sklidili řepku a větší část obilí

Na vysočině už zemědělci sklidili skoro všechnu řepku olejku, obilí bylo do začátku tohoto týdne posečeno na čtyřech pětinách polí. Výnosy jsou nižší než loni. Řepky se letos na vysočině v průměru urodilo 3,1 tuny, o čtyři desetiny tuny méně. U obilí se zatím hektarový výnos drží kolem 5,3 tuny a v porovnání s minulým rokem je nižší bezmála o tunu. Vyplývá to z údajů, které dnes poskytla jihlavská agrární komora.

"Úrodu bych zatím hodnotil spíš jako průměrnou. Loni byla díky vláze nadprůměrná, letos se na ní podepsalo sucho," řekl ČTK ředitel jihlavské agrární komory Vlastimil Vaněk. Déšť nejvíc chyběl Třebíčsku, kde zbývá posekat poslední stovky hektarů obilí. Na hektaru se ho urodilo jen kolem 3,9 tuny. Nejmenší v kraji má tento okres také výnos u řepky, činí 2,5 tuny. Naopak na Havlíčkobrodsku, Pelhřimovsku a na Jihlavsku zatím zemědělci z hektaru průměrně sklidili šest a více tun obilí. Nejlepší porosty řepky byly na Pelhřimovsku a na Jihlavsku, kde se hektarový výnos pohybuje okolo 3,5 tuny. Nejpomaleji kombajny postupují na výše položeném Žďársku, kde ještě na polích zbývá víc než třetina obilí. Zemědělci tam také ještě dokončují sklizeň řepky, která už jinde v kraji skončila.

U obilovin jsou zatím nejlepší výnosy u žita, v průměru převyšují 6,4 tuny z hektaru. Přes pět tun se na hektaru urodilo ozimé pšenice, ozimého ječmene a tritikale, obilniny, která vznikla křížením žita a pšenice. Naopak pod čtyřmi tunami zatím zůstávají hektarové výnosy jarní pšenice a ovsa.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down