Jako kompromisní by se dal označit konečný návrh reformy společné zemědělské politiky, který Evropském parlamentu předložil komisař pro zemědělství Franz Fischler. Kolegium Evropské komise schválilo zjednodušenou variantu prvního návrhu EK z loňského července. Ta bere částečně v úvahu specifika řady členských států v čele s Francií.
Navrhuje se zejména, aby přímé podpory klesaly nikoli o
původně navrhovaná tři procenta ročně, ale podstatně pomaleji. Pro farmy, které dnes dostávají mezi 5000 a 50 000 eur ročně by snížení činilo 12,5 procenta do roku 2013; pro ty, jež berou přes 50 000 eur, by se vyšplhalo na celkových 19 000 eur. Naopak malé farmy, které mají nárok na roční dotace do 5000 eur, by nepřišly o nic.
Komise tak v návrhu zachovala základní filozofii svého
přístupu, jíž je snížit přímé platby a uspořené prostředky vložit
do venkovského rozvoje; bude se to ovšem dít pomaleji, než
původně zamýšlela.
Vedle snížení přímých podpor a přesunu uspořených peněz do venkovského rozvoje je druhým stěžejním rysem reformy částečné přerušení vazby mezi dotacemi a objemy výroby. Komise chce vázat příjmy farmářů z EU vedle dosavadních hledisek také na dobré chování vůči krajině, plodinám a zvířatům a na úsilí o kvalitu.
"Chceme, aby farmáři byli odpovídajícím způsobem odměňováni za všechny služby, které poskytují společnosti, ať už jde o výrobu vysoce kvalitních zemědělských výrobků, ochranu životního prostředí, udržování vysokých standardů potravin nebo krajinotvorbu," vyložil Fischler svou představu poslancům zemědělského výboru EP.
Z jeho návrhu nepřímo vyplývá, že snižování přímých
zemědělských podpor začne až v roce 2007, tedy nikoli napřesrok, jak komise původně chtěla. Neví se přesně, jak se dotkne nových členských států, jejichž vstup do EU je očekáván v roce 2004. Podle původní představy EK by nemělo smysl zpomalovat růst dotací zemím, které se budou do roku 2013 teprve postupně přibližovat k plné hodnotě přímých plateb. Z přičinění Francie však z usnesení
summitu v Kodani vypadla formulace, že přímé platby pro nové členy budou narůstat na základě úrovně z roku 2006. Z toho vyplývá, že by měly kopírovat snižující se úroveň ve zbytku EU. Fischlerův návrh zahrnuje také reformu týkající se mléčného sektoru - národní kvóty mají zůstat zachovány do roku 2014; v letech 2007 a 2008 dokonce stoupnou o jedno procento ročně. EU sníží intervenční (nejnižší zaručenou výkupní) cenu sušeného mléka o 3,5 procenta a másla o sedm procent. To zřejmě povede k poklesu reálné ceny mléka až o dvacet procent - právě tento
propad má být aspoň částečně kompenzován zvýšením kvót.