Nejmodernější zemědělskou techniku prezentuje nová expozice NZM v Ostravě

Nejmodernější zemědělskou techniku prezentuje nová expozice ostravské pobočky Národního zemědělského muzea. To bylo v industriálním areálu Dolních Vítkovic otevřeno v roce 2020. Výstava, která bude přístupná do února 2023, představuje i panely srovnávající vize moderní techniky z doby před 70 až 100 lety s tím, kam se technologie skutečně posunuly. Uvedla to mluvčí muzea Jitka Taussiková.

Vystaven je například prototyp svahové sekačky, která je naváděna přes GPS, nebo polní robot, multifunkční autonomní nosič nářadí, který dokáže v závislosti na zvoleném nářadí na poli zastat více činností. Postupně může osívat nebo například plít. K vidění je také dron české výroby či plně autonomní stroj, který se kompletně stará o záhon. "Sám zasadí, zavlaží, vypleje, hnojí i osvětluje," uvedla mluvčí.
Zajímavostí je také tiskárna české výroby, která z čokolády dokáže ve 3D tisku zhotovit takřka cokoli. K vidění je i malý robot Tertill z USA, který konstrukčně vychází z robotických vysavačů a byl vyvinut pro práci na zahrádce. Nabíjí se solárně a umí plít. Na výstavě má záhonek a zdroj světla, bude tedy k vidění v provozu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down