Největší pekárenská firma loni zvýšila tržby, ale zisk jí o třetinu klesl

Největší česká pekárenská společnost Penam, která patří do holdingu Agrofert, loni zvýšila tržby o 180 milionů korun na 4,4 miliardy korun. Zisk se však o více než třetinu snížil na 96 milionů korun, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin. Stejně jako všechny pekárenské provozy se loni ve druhém pololetí firma začala potýkat se zdražováním energií, což pokračuje i letos. Zároveň letos citelně roste cena mouky.

Zisk se sice loni snížil, ale je na úrovni úspěšných dřívějších let. Pouze v roce 2018 byl nižší, což předseda představenstva ve zprávě vysvětloval obtížnou situací na trhu s pečivem. V roce 2019 se podnik dostal do ztráty, příčinou bylo vytvoření opravných položek k finančním investicím v zahraničí. Provozně byla firma v zisku 172 milionů, předloni dokonce 223 milionů, loni se tato hodnota snížila na 81 milionů. Většinu tržeb má podnik od obchodních řetězců, kam svoje výrobky dodává, a to téměř výlučně v Česku. Ze zahraniční firmě plynulo loni 30 milionů korun.

Firma má čtyři mlýny a devět pekáren. Každoročně čerpá milionové dotace na modernizaci provozů, loni to bylo deset milionů korun na mlýnské provozy. V souvislosti s tím dlouho snižovala počet zaměstnanců, loni už se však jejich počet mírně zvýšil o 20 na 1600.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down