Nekula chce 810 milionů Kč na podporu zemědělců, rozhodne o tom vláda

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce, aby na podporu zemědělců zasažených vysokými cenami energií nebo hnojiv směřovalo 540 milionů korun ze státního rozpočtu jako spoluúčast na finanční pomoci z EU. Nekula uvedl, že podporu pro zemědělce vyjednal na středeční radě ekonomických ministrů, návrh musí ještě schválit vláda. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Půl miliardy korun na potraviny má také dostat Správa státních hmotných rezerv (SSHR).

Evropská komise koncem března představila podpůrná opatření pro nejvíce ohrožená odvětví zemědělství. ČR dostala 270 milionů korun, které může ze státního rozpočtu navýšit až o dvojnásobek této částky.
"Celkem tak zemědělci dostanou navíc 810 milionů korun. Rozdělíme je zejména odvětvím, která jsou ohrožená například vysokými cenami energií, hnojiv nebo současnou složitou situací na mezinárodních trzích," uvedl Nekula. Příspěvek podle něj dostanou chovatelé prasat, drůbeže a krav na mléko. Peníze dostanou také pěstitelé jablek a brambor.
Podle Nekuly má finanční podpora pomoci zajistit dostatek potravin. Ministr také uvedl, že vyjednal dalších 500 milionů korun pro Správu státních hmotných rezerv. Peníze by měly sloužit hlavně k nákupu potravin a zemědělských komodit.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down