Nizozemské město Haarlem jako první na světě zakáže reklamy na maso

Nizozemský Haarlem se stane prvním městem na světě, které na veřejných prostranstvích zakáže reklamy na maso, píše list The Guardian. Krok učiní ve snaze snížit spotřebu masa poté, co vědci zjistili, že jeho konzumace přispívá ke klimatické krizi. Představitelé masného průmyslu rozhodnutí kritizují.

Haarlem, který leží západně od Amsterodamu a má přibližně 160 000 obyvatel, zavede zákaz od roku 2024. Město se tak rozhodlo, když bylo maso zařazeno na seznam výrobků, které podle odborníků přispívají ke globálnímu oteplování.
Reklamy budou zakázány v autobusech, na zastávkách a na reklamních obrazovkách na veřejnosti. Krok vyvolal stížnosti představitelů masného průmyslu, podle kterých město "zachází příliš daleko, když lidem říká, co je pro ně nejlepší" .
Nedávné studie naznačují, že celosvětová produkce potravin je zodpovědná za jednu třetinu všech emisí způsobujících globální oteplování. Využívání zvířat k výrobě masa podle vědců způsobuje dvakrát více znečištění než produkce potravin rostlinného původu.
Lesy, které pohlcují oxid uhličitý, jsou káceny kvůli pastvě zvířat. Hnojiva, která zemědělci používají k jejich krmení, jsou zase bohatá na dusík, který může přispívat ke znečišťování vody a ovzduší, změně klimatu a poškozování ozonové vrstvy. Hospodářská zvířata také produkují velké množství metanu.
Z výzkumu ekologické organizace Greenpeace vyplývá, že pro splnění cíle Evropské unie, kterým jsou nulové emise do roku 2050, je třeba snížit spotřebu masa na 24 kilogramů na osobu ze jeden rok. V současné době je průměr 82 kilogramů. V Nizozemsku je o něco nižší, jedna osoba zde ročně v průměru zkonzumuje 75,8 kilogramu masa za rok. Nizozemsko je největším vývozcem masa v EU.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down