Zdražit potraviny zejména v menších obchodech může podle předsedy Družstva CBA Romana Mazáka chystaná novela zákona o významné tržní síle, podle které by provozovatelé prodejen museli revidovat většinu dodavatelských smluv. "Pokud by se nepodařilo v nových smlouvách dojednat současné podmínky, což sami považujeme za prakticky nemožné, znamenalo by to zdražení zhruba o deset procent," řekl Mazák. Družstvo CBA v Česku sdružuje přes tisíc menších prodejen.
Malí obchodníci mohou podle Mazáka na nevýhodné podmínky v podobě vysokých nákupních cen při jednání s dodavateli o změně smluv buď přistoupit, nebo je odmítnout. "Druhá varianta však znamená nedostupnost některých populárních produktů a odliv zákazníků jinam," upozornil Mazák, podle kterého by pak hrozilo zavírání malých prodejen.
Návrh novely zákona o významné tržní síle, který je zatím v připomínkovém řízení, podle Mazáka vůbec nezohledňuje postavení velkých výrobců potravin zejména vůči menším obchodníkům. "Nadnárodní společnosti na ně přitom často uplatňují jiné podmínky než u řetězců, se kterými mohou spolupracovat ve více zemích," uvedl.
Novela tak podle Mazáka nepočítá s ochranou malých prodejen potravin. "Zarážející je to o to víc, že by měla sloužit k implementaci evropské směrnice o nekalých obchodních praktikách. V ní je doslova uvedeno, že se zabývá celým dodavatelsko-odběratelským řetězcem," řekl Mazák, podle nějž by novela měla být přepracována.
Při zohledňování významné tržní síly u výrobců a obchodníků by se podle něj měl klást větší důraz na výši jejich obratu. "Výrobce disponuje významnou tržní silou již od obratu nad miliardu korun. Lze to vyvodit z dlouholetého vyjednávání, kdy se dodavatelé i s touto výší obratu snaží tlačit obchodníky do nevýhodných podmínek," podotkl Mazák.*