Nový koncept podpory rodinných farem

Podporu rodinným farmám vyjádřili zástupci politických stran v rámci diskuse se členy Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ), která s uskutečnila po jednání valné hromady této organizace v Praze. Předseda ASZ Jaroslav Šebek uvedl, že na valné hromadě byly představeny již konkrétní rysy konceptu legislativního ukotvení rodinných farem. Podle něj se jedná o zcela nový přístup k řešení problematických trendů v zemědělství.

Šebek sdělil, že připravený analytický materiál zahrnuje konkrétní, ambiciózní návrhy, týkající se změny legislativního prostředí, přičemž jde o pracovní právo, občanské právo a další. Podle něj v ČR chybí vize zemědělství, je tu vize neustálého čerpání finančních prostředků. „Chceme, aby se to celé obrátilo,“ řekl. Podle zkrácené verze konceptu model rodinných farem stojí především na lokálnosti a funkční propojenosti hospodaření a bydlení, na předpokladu trvalosti usídlení, komplexním propojení a prohlubování obchodních i neobchodních vztahů v lokalitě, na schopnosti efektivně předávat zkušenosti a celkově posilovat místní znalosti, na sjednocení hospodářských zájmů v rámci rodiny a zejména na předpokladu generační návaznosti v této činnosti. Na základě těchto faktorů lze relevantně předpokládat bližší přístup k místu, kde se odehrává podnikatelská činnost, a tudíž i větší zájem na kvalitě vzájemných vztahů a nejrůznějších vazeb, včetně kvality životního prostředí. Pakliže bude tedy termín rodinná farma pevně podmíněn stejnou lokalitou bydlení i hospodaření, nehrozí, že by docházelo ke zneužívání zákonem poskytovaných výhod, a to právě proto, že budou pevně svázány se zemědělskou činností v daném místě. Zavedením zvláštního institutu rodinné farmy naopak bude možno lépe reagovat na životní cyklus, který v rámci takových podniků přirozeně probíhá. Podle konceptu nový přístup tkví v tom, že se odchází od současných centralizujících postupů, a tudíž plošně uplatňovaných podmínek. Ty nemohou být ze své podstaty spravedlivé a v prostředí primárně ovládaném přírodou ani efektivní. Důkazem je jejich neustálá novelizace a trend zpřísňování. Současný systém je opřený o nerespektování přirozených souvislostí a ve svém důsledku je demotivující. Rozvoj rodinných farem v návaznosti na navrhované legislativní ukotvení může zabezpečit potřebný tlak na rozšíření konkurenčních nabídek a vysokou kvalitu potravin. Podle Šebka by se to mělo mimo jiné pozitivně projevit nejen v cenové politice, ale přínos by to mělo mít i pro farmáře, který získá lepší příležitost realizovat větší část své produkce s vyšší přidanou hodnotou. Podle Šebka není přitom cílem této vize uplatňovat model rodinných farem jako jedinou formu zemědělského hospodaření, pokud by ale byl pojem rodinná farma legislativně ukotven, byl by takový krok přínosem nejen pro sedláky. Vytvořením specifické podpory rodinných farem přitom nedojde k omezení produkčního potenciálu velkých firem, ale naopak jej vhodně doplní na místech, které mohu být pro tento typ podniků limitní, sdělil.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down