Nových vinic v Česku meziročně přibylo, roste zájem o PIWI odrůdy

Vinaři v České republice loni vysázeli o 115 hektarů vinic více než v roce 2021, nejčastěji vysazované odrůdy byly Pálava, Tramín červený a Veltlínské zelené. Pokračuje také růst zájmu o takzvané PIWI odrůdy, které jsou odolné proti houbovým chorobám. V tiskové zprávě o tom informoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ).

"Vloni bylo vysázeno 383,4 hektaru nových vinic. To je o 115,2 hektaru více než v roce 2021. Mezi nejčastěji vysazované odrůdy révy vinné v tomto roce patřily z bílých odrůd Pálava, vysazená na 62,6 hektaru, Tramín červený na 52,8 hektaru a Veltlínské zelené na 23,7 hektaru. Z modrých odrůd je to Merlot vysazený na 10,6 hektaru. Z PIWI odrůd se nejvíce sázel Hibernal na 17,5 hektaru," uvedla mluvčí úřadu Ivana Kršková.
Zatímco plocha nově osázených vinic se meziročně zvýšila, registrovaných pěstitelů ubylo. Na konci roku 2022 jich bylo 13 732, o 226 méně.
Od vstupu do Evropské unie platil v Česku zákaz rozšiřování vinic. Opatření mělo vést k tomu, aby v některých evropských státech nevznikaly velké nové plochy vinic s levnějšími produkty, které by kvalitním vinařům kazily ceny. Od roku 2016 se v Česku poprvé mohly rozšířit vinohrady o jedno procento, což se od té doby každoročně opakuje.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down