21.09.2001 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O ceně máku rozhodne počasí

Ceny placené za mák jsou podle zemědělců v současné době příliš nízké. O jejich změně by ale ještě mohlo rozhodnout počasí v posledních dnech sklizně. Pokud se pěstitelům nepodaří dostat poslední porosty pod střechu, je možné očekávat cenový růst.

„Odhaduji, že na poli zatím zůstalo průměrně deset procent porostů,“ řekl našemu týdeníku Zdeněk Kosek, výkonný ředitel sdružení Český mák. Některé oblasti na tom však mohou být hůře, v západních Čechách stojí i 50 procent porostů. Nesklizený mák již začíná plesnivět. Jak uvedl Jan Vašák z České zemědělské univerzity v Praze, nejvíce jsou ohroženy zlomené makovice, kterých je poměrně hodně, ale i u ostatních porostů je riziko napadení helmintosporiózou velmi vážné. Podle jeho odhadu není dosud pod střechou až 20 procent porostů, což je asi 5000 hektarů.
Včas sklizené semeno vykazuje podle Koska velmi dobré parametry, kvalita se ale může lišit podle oblastí. Nyní by si však zemědělci měli připravit sušárnu s aktivním větráním, protože zřejmě budou sklízet zavlhlý mák, doporučuje Vašák.
Průměrný výnos odhaduje Kosek na 0,8 tuny z hektaru. Celkový objem tuzemské produkce máku ale podle něj nedosáhne 28 tisíc tun, jak podle vývoje porostů předpokládali obchodníci, ale bude o čtyři tisíce tun nižší. V letošním roce také zklamal ozimý mák. „V podmínkách, kde jarní mák dával 1,1 tuny z hektaru poskytl ozimý pouze 0,8 tuny na hektar,“uvedl Vašák.
Současná situace by podle obou dotázaných měla vést ke zvýšení výkupních cen máku alespoň na 28 korun za kilogram. Nyní se v České republice za jeden kilogram máku platí 24 až 25 korun. To je ovšem hranice, kdy je podle Vladimíra Sehnala, ředitele firmy Rols Lešany která letos sklidila mák z 500 hektarů, pěstování na hranici rentability. „Ekonomika máku závisí samozřejmě také na výnosu. Při jedné tuně na hektar je pěstování rentabilní, při výnosu 0,5-0,7 tuny z hektaru, který má polovina pěstitelů, je již ztrátové,“ upřesnil s tím, že jako optimální si představuje cenu 30 korun za kilogram máku. To však odmítá Břetislav Pospíšil, obchodní ředitel firmy Valmark, která s mákem obchoduje a momentálně nabízí 24 Kč/kg. „Světová cena českého máku je 1,50 německé marky (DEM) a tureckého máku 1,37 DEM. Jde navíc o ceny franko Německo,“ uvedl. Připustil ale, že pokud by se v Čechách neurodilo předpokládané množství máku, mohli by obchodníci cenu zvýšit.
Zlepšení rentability pěstování máku může částečně pomoci sklizeň makoviny, kterou vykupuje slovenská společnost Slovakofarma Hlohovec. Při dosažení nejvyšší kvality makoviny z odrůdy Lazur mohou pěstitelé stržit až 14 Kč za kilogram makoviny, za ostatní odrůdy 11 Kč/kg. I přes některé obtíže se seřízením mlátiček, skladováním směsi makového semena a makoviny a následnou separací se již v loňském roce makovina sklízela ze 60 % ploch.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down