O dotaci na využívání dešťové vody ve druhém kole už zažádalo přes 2300 lidí

O příspěvek na systém pro využívání dešťové vody zažádalo dosud více než 2300 lidí. Uvedl to dnes Státní fond životního prostředí (SFŽP), k němuž se žádosti podávají. V programu Dešťovka, jehož druhé kolo spustilo Ministerstvo životního prostředí ve čtvrtek dopoledne, je 240 milionů korun. V prvním kole, kdy se rozdělovalo 110 milionů, stát přijal 2729 žádostí.

Jak uvedla mluvčí SFŽP Lucie Früblingová, k dnešní 15. hodině bylo přijato 2005 žádostí na částku 98 milionů korun. „Dalších 336 žádostí za 15,8 milionu korun je v systému rozpracováno,“ dodala. Největší zájem je podle ní o příspěvek na systém na využití srážkové vody pro splachování WC a zálivku zahrady. Podle počtu podaných žádostí vedou kraje Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Dotační program Dešťovka podporuje využívání dešťové vody anebo použité vody ze sprch. Na vybudování systému, který to umožňuje, může domácnost žádat o příspěvek až 105 tisíc korun podle toho, jaký konkrétní systém zvolí. Nejvýše může dotace uhradit polovinu nákladů. Z celkové částky 240 milionů korun je polovina určena pro suché oblasti.

První kolo Dešťovky vypsalo Ministerstvo životního prostředí 29. května. Rozdělovalo 110 milionů korun. Částka se vyčerpala za 28 hodin od spuštění výzvy. SFŽP přijal 2729 žádostí, dalších 3260 jich zůstalo rozpracovaných v systému. Nejvíce lidí mělo zájem o systém na použití dešťové vody jak pro splachování, tak pro zálivku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *