V posledních dnech května se v Paříži konalo již 68. generální zasedání Mezinárodního úřadu pro nákazy (OIE). Jednání se zúčastnilo 133 šéfů veterinárních správ zemí sdružených v této organizaci a šest pozorovatelských zemí a také nevládní organizace jako FAO, WHO a WTO.
Za naši republiku se zúčastnil Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, a Josef Vitásek, vedoucí odboru ochrany zvířat a pohody zvířat. Jedním z hlavních témat jednání bylo šíření zvířecích onemocnění. Informace je možné získat na webové stránce OIE (www.oie.int). Dalším tématem byla prevence onemocnění v „akvakulturách“, tj. u ryb, ústřic apod. Nás se ale více týkala témata následující, například profylaxe tuberkulózy domácích a volně žijících zvířat, i když o té lze říci, že je v podstatě veterinárně zvládnutá.
Velkým problémem je dnes identifikace zvířat a způsoby jejich značení. Současný hlavní trend EU identifikovat každé zvíře a moci identifikovat výrobek prakticky až na stůl spotřebitele je cílem, kterého lze dosáhnout různými cestami. Ani EU, ani OIE nemůže však nařídit způsob značení, ať jde o označování naušnicemi, tetováním nebo čipy, popřípadě jinak, krom toho se v různých zemích aplikují rozličné způsoby. Může však požadovat stejnou účinnost použitého značení.
Během zasedání OIE probíral Josef Holejšovský se šéfem veterinární správy Velké Británie bezpečnostní systém DBSE, který má za cíl zabránit proniknutí BSE do potravního řetězce. Josef Holejšovský přislíbil vyslat do Velké Británie s cílem ověřit účinnost tohoto systému s největší pravděpodobností vedoucího odboru veřejného zdraví, Milana Malenu.
Na pořadu jednání bylo též zvolení nového generálního ředitele OIE na období 2001 až 2005. Bude jím dosavadní zástupce generálního ředitele pro potraviny ministerstva zemědělství Francie, Bernard Vallat, zkušený francouzský veterinární odborník.
Podle Josefa Holejšovského je pro nás důležitý dokument, který předložila Komise pro standardizaci laboratorních postupů. Naše všechny veterinární laboratoře budou s těmito návrhy a doporučeními seznámeny. Jde o požadavky na laboratoře provádějící testy pro diagnostiku infekčních onemocnění zvířat, a to ať jde o bakteriologii, virologii a serologii. Státní veterinární správa bude požadovat po referenčních laboratořích, aby ze své činnosti vypracovávaly odborné rešerše o těch šetřeních na které mají registraci.
Požadavkem EU a naším cílem je důvěryhodnost státního veterinárního dozoru a účinnost veterinární péče.
Dalším důležitým sdělením pro zpracovatelské potravinářské závody je, že do zemí EU mohou exportovat i závody s malou kapacitou, samozřejmě za podmínky, splňují-li požadavky pro export včetně veterinárních. Musí tedy splnit hygienické a technologické podmínky jako závody s velkou kapacitou. Liší se pouze kapacitou produkce.