Oborové sdružení kritizuje návrh na zvyšování poplatků za odběr a vypouštění vod

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR) se nelíbí návrh ministerstva životního prostředí na zvyšování poplatků za odběr podzemních vod a vypouštění odpadních vod. Obává se, že to může ohrozit sociálně únosnou cenu vody. Uvedl to ředitel sdružení Oldřich Vlasák. V krajním případě by podle něj mohla některým odběratelům cena vodného a stočného stoupnout až o 21 korun za kubík. Letos Češi platí v průměru 83 korun za metr krychlový.

Novelou zákona o vodách, která řeší i změnu výše poplatků, by se podle Vlasáka měla vláda zabývat příští týden. Ministerstvo podle něj navrhuje, aby poplatky za odběr podzemních vod stouply do roku 2022 na trojnásobek. U pitné vody by to ze současných dvou korun za metr krychlový znamenalo nárůst na šest korun. Cena by měla růst od roku 2017. Zvýšením poplatků chce stát více chránit podzemní vody. Tento poplatek podle Vlasáka neuchrání podzemní vody od čerpání.

V Česku se polovina vody bere z podzemních zdrojů, řada obcí ale podle Vlasáka jinou možnost nemá.. Za účinnější pro zvýšení zásob podzemních vod považuje Vlasák lepší hospodaření v krajině a zvýšení schopnosti půdy zadržovat vodu.

Ještě více by se podle sdružení do ceny vody měl promítnout navrhovaný růst poplatků za vypouštění odpadních vod. SOVAK se obává toho, že zejména v některých menších lokalitách může stočné zdražit až o 15 korun za metr krychlový kvůli výraznému zpřísnění požadavků na odstranění dusíku a fosforu. Přísnější limity nesplňují ani čistírny odpadních vod, které byly v minulých letech revitalizovány s přispěním evropských fondů. Musel by se zavést další stupeň čištění, dodal ředitel sdružení. SOVAK kritizuje také to, že by se podle návrhu mělo platit jak za množství vypouštěné odpadní vody, tak i za její kvalitu. Evropské země podle Vlasáka používají buď jeden, nebo druhý způsob.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *