Česká a moravská vína mají šanci uspět ve světové konkurenci, protože jejich kvalita každým rokem stoupá. Uvedl to předseda Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo v souvislosti s největší výstavou vína v Čechách Vinařské Litoměřice, která se uskutečnila v polovině dubna.
Podle něj vzestup kvality českých a moravských vín lze pozorovat v posledních třech letech, kdy vyhrávají na mnoha evropských soutěžích.
Letos do soutěžní přehlídky bylo přihlášeno 369 vín. Z toho zahraniční vinaři poskytli hodnotitelské komisi 46 vzorků, které letos poprvé soutěžily ve vlastní kategorii. Nejlepším vínem z Čech se pak letos stalo Rulandské modré výběr z hroznů košer ročník 2003 z Vinařství Chrámce na Mostecku. Jeho majitel Ivan Váňa to považuje za mimořádný úspěch, protože u nás červené víno jen málokdy porazí vína bílá. Rok 2003 byl podle něho velmi kvalitní i na severu Čech, ale dobré jsou i další poslední ročníky
Vína z ČR jsou ale podle odborníků ve srovnání se zahraničními velmi specifická. Je to dáno nejen různorodostí zde pěstovaných odrůd, ale i klimatickými podmínkami. Každý ročník je díky nim jiný. Naopak mnohá zahraniční vína mají unifikovanou chuť a jsou každý rok stejná.
Antonín Králíček z ministerstva zemědělství poznamenal, že v ČR spotřeba vína velmi rychle roste. Zatímco v devadesátých letech Češi vypili za rok 12 litrů vína na osobu, nyní je spotřeba o pět litrů vyšší. Ještě v roce 2000 polovina vypitého vína pocházela z Čech, nyní je to 30 procent. Čeští vinaři totiž tuzemskou spotřebu vína nejsou schopni pokrýt. Kvalitní české víno tak podle Králíčka získává u konzumentů na prestiži.