Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) odhalili v uplynulých týdnech ve větším množství vína s padělaným dokladem o původu. Poškozeni tím byli především spotřebitelé, ale také poctiví vinaři, kteří těmto levným produktům nemohli konkurovat. Informovala o tom tisková mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová.
Ministr zemědělství Petr Gandalovič upřesnil, že inspektoři SZPI uskutečnili od loňského podzimu do začátku letošního května asi 150 kontrol se zaměřením na původ vín. Zjistili, že do oběhu byla uváděna vína, jejichž původ kontrolované osoby sice přímo doložily rozhodnutími o zatřídění, avšak ta SZPI je na předmětná vína nikdy nevydala. „Tato rozhodnutí o zatřídění vín jsou tedy považována za nepravé úřední listiny a na vína je následně pohlíženo jako na vína neznámého původu,“ prohlásil ministr. Podle něj se tak do oběhu dostalo více než 5,56 milionu litrů vín neznámého původu, nebo vín, jejichž původ nebyl kontrolovanou osobou doložen. Inspektoři SZPI pak zakázali uvádět do oběhu 610 tisíc litrů vín, která byla deklarována jako tuzemská jakostní vína odrůdová a jakostní vína s přívlastkem.
Ústřední ředitel SZPI Jakub Šebesta upřesnil, že jakostní vína musí vinař před uváděním do oběhu nechat tzv. zatřídit, což v praxi představuje odběr vzorků, provedení laboratorních analýz a senzorické posouzení kvality předmětných vín. Celý proces probíhá v režimu správního řádu a výsledkem je rozhodnutí o zatřídění vín vydané SZPI. „Inspekce tak disponuje velmi přesnou databází vín, která prošla procesem zatřiďování,“ doplnil Šebesta.
O skutečném původu vín, které byly při kontrole shledány jako vína neznámého původu, lze tedy jen spekulovat. S nejvyšší pravděpodobností to nejsou tuzemská vína. Inspektoři tak usuzují mimo jiné na základě celkového množství těchto vín. Ta byla obchodována překupnickými společnostmi v ceně, která nemůže odpovídat ceně tuzemského vína vyrobeného z kvalitních tuzemských hroznů. Nákupní cena jednoho litru tohoto vína byla kolem 15 korun, zatímco přibližná cena jednoho litru tuzemského vína se pohybuje kolem 25 korun.
„Uvádění vín neznámého původu do oběhu je vysoce společensky nebezpečné. Oklamán je i spotřebitel, který si zaplatil za kvalitní produkt českých a moravských vinařů. Vína, která se „tváří“ jako vína tuzemská, pak navíc svou nákupní i prodejní cenou přímo devalvují cenu tuzemského vína a v konečném důsledku ohrožují i výkupní cenu tuzemských hroznů,“ prohlásil Gandalovič.
SZPI podala kvůli podezření na padělání a pozměňování veřejné listiny Policii ČR trestní oznámení. S kontrolovanými osobami budou zahájena správní řízení, v rámci kterých mohou být uloženy pokuty až do výše pěti miliónů korun.