25.04.2000 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Opatrný přístup ke GMO

„Nebudu se třeba příští rok bránit novele, která přinese další zpřísnění,“ řekl k zákonu o nakládání s geneticky modifikovanými organismy (GMO) a produkty jeho hlavní předkladatel ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Návrh zákona úspěšně prošel dubnovou schůzí Poslanecké sněmovny a nyní čeká na projednání v Senátu. „Můj vztah k této věci je velmi opatrný,“ dodal ministr. Stejně tak obezřetný je i přístup Evropské unie, která v nedávné době své předpisy v této oblasti zpřísnila.

Návrh zákona spolupředkládalo ministerstvo zemědělství a ministerstvo zdravotnictví. Předjednával se na řadě odborných seminářů a prošel čtyřmi parlamentními výbory. „Byla k němu vznesena řada pozměňovacích návrhů, které v řadě případů upřesňovaly terminologii. Bohužel prošel také pozměňovací návrh, podle něhož nevládní organizace nebudou účastníkem povolovacího řízení,“ poznamenal Kužvart. Ke kritice mluvčího Greenpeace Václava Vašků, že se zákon nevztahuje na většinu potravin a nestanovuje odpovědnost za škody, ministr poznamenal, že tuto odpovědnost řeší jiné zákony. Pokud jde o potraviny vyrobené z GMO, zabývá se jimi a jejich značením novela zákona o potravinách, jejíž návrh právě prochází Poslaneckou sněmovnou.
Podle Karla Bláhy, ředitele odboru environmentálních rizik MŽP, se zákon kromě vlastních GMO také vztahuje na geneticky modifikované produkty, což jsou výrobky, které obsahují jeden nebo více GMO určených k uvedení do oběhu. Zákon se však netýká metabolitů GMO (tedy látek, které tyto organismy produkují). Jde totiž o látky, které jsou chemicky přesně definované. Pokud zákon schválí Senát a podepíše prezident, měl by začít platit od prvního ledna příštího roku. Subjekty, které již u nás nějakým způsobem s GMO manipulují, si musí podat do stanovených termínů od nabytí jeho účinnosti žádosti o zapsání do příslušných seznamů. A to do 120 dní, pokud jde o zapsání do seznamu uživatelů (§ 6) i do seznamu GMO pro uzavřené nakládání (§ 7, odst. 6). Osoby, které uvádějí GMO do životního prostředí na základě souhlasu MŽP, jsou povinny podat žádost o zapsání těchto organismů do příslušného seznamu (§ 8 zákona) do 6 měsíců.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down