Ovocnáři: Kompenzace od EU na mrazy nám umožní přežít a založit novou úrodu

Ovocnářská unie ČR uvítala přidělení peněz z rezerv Evropské komise (EK) na kompenzace škod z jarních z mrazů. "Umožní to českým ovocnářům přežít a v roce 2025 založit na novou úrodu. Podpora umožní zachovat rozsah ovocnářského sektoru v ČR," řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Česká republika by měla od EK získat 15 milionů eur, tedy zhruba 378 milionů korun. Z národních zdrojů by k nim mohlo podle ministra Marka Výborného (KDU-ČSL) přibýt dalších přibližně 100 milionů korun.

"Pomohlo by ještě, kdyby se částku z Bruselu podařilo kofinancovat z domácích zdrojů, což podmínky evropské kompenzace umožňují," uvedl Ludvík. Dosud ovocnáři odhadovali, že až existenčně by mohlo být ohroženo kolem 500 z 800 pěstitelských podniků.
Za zásadní pro postavení českých ovocnářů na společném evropském trhu Ludvík označil to, že kompenzace dostanou za stejných podmínek jako ovocnáři například v Polsku. "Obchodní řetězce se totiž při nákupu ovoce neptají, za jakých podmínek ovocnáři ovoce vyrobili, ale zajímá je cena," řekl Ludvík. Polští ovocnáři, především pěstitelé jablek, jsou pro české ovocnáře hlavní konkurencí.
Ovocnáři se podle Ludvíka kvůli počasí dostali do bezprecedentní situace, kdy jim zmrzla většina úrody. Šlo o jedno z největších poškození tuzemské úrody za posledních sto let.

Odhad sklizně

Podle odhadu sklizně k 15. červnu úroda ovoce kvůli silným jarním mrazům klesne v porovnání s pětiletým průměrem o 77 procent na 31 430 tun ze 138 963 tun. U jablek se čeká sklizeň pouhých 23 437 tun, což je v porovnání s pětiletým průměrem pokles 79 procent. Ovocnáři nevylučují, že propad úrody bude ještě vyšší, protože stále propadávají plody poškozené mrazy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down