Označení původu produktů s ochranou EU bude moci mít i mezinárodní ochranu

Dvoukolejnost unijní a národní ochrany označení původu či zeměpisného označení u zemědělských produktů včetně vína a lihovin odstraňuje novela, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. V tiskové zprávě to dnes oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Produkty s unijní ochranou budou moci mít v návaznosti na novelu také ochranu mezinárodní. Mezinárodní ochranu budou moci v návaznosti na novelu získat označení jako žatecký chmel, pardubický perník nebo třeboňský kapr.

"Je nutno odstranit dvoukolejnost ochrany označení původu a zeměpisných označení v případech, kdy je takovému označení poskytována výlučná ochrana unijním právem," uvedl při zdůvodnění novely v Senátu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Novela ruší národní úpravu ochrany označení původu a zeměpisných označení v případě produktů, u nichž je tato ochrana upravena předpisy Evropské unie.

Zákon podle ministra odráží skutečnost, že přistoupení Evropské unie k Ženevskému aktu Lisabonské dohody o označení původu a zeměpisných označeních z roku 2019 umožňuje získat pro unijně zapsaná označení původu vedle ochrany unijní i ochranu mezinárodní. Česko se k aktu připojilo letos 2. června.

Nositelé práv, kterým byla udělena národní ochrana, se budou muset do 14. září rozhodnout, zdali chtějí tuto ochranu změnit na unijní, nebo mezinárodní. Úřad průmyslového vlastnictví je o nutnosti tohoto rozhodnutí již informoval. Norma počítá s přičleněním EU k mezinárodní dohodě o ochraně označení původu a má v českém právu vyhovět závazkům, které z tohoto připojení plynou. Produkty pod unijní ochranou nebudou pod ochranou národní. Mají se tím odstranit rozdíly v kvalitativních požadavcích na tyto výrobky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down