Ministerstvo zemědělství chce řešit pád tuzemských výkupních cen jatečných prasat podporou jejich vývozu a zpřísněnou veterinární kontrolou. "ČR může dát na exportní dotace pro vepřové podle dohod v rámci Světové obchodní organizace částku asi 71 milionů korun ročně, což představuje vývoz zhruba deseti tisíc tun masa v živé hmotnosti," řekl ministr zemědělství Jaroslav Palas.
Jak potvrdil Hugo Roldán z tiskového odboru, ministerstvo by chtělo s podporou dodávek na zahraniční trhy začít ještě do konce letošního roku, proto co nejdříve předloží vládě návrh příslušného nařízení. K zesíleným kontrolám importovaného vepřového masa se chystá Státní veterinární správa ČR. Prověřovat bude zejména dodržování platných limitů obsahu cizorodých látek. Tuzemská produkce vepřového masa by letos podle odhadu MZe měla činit asi 590 tisíc tun živé hmotnosti.
Největší hrozbou pro sektor vepřového masa jsou podle ministra dovozy na začátku roku. Na základě dvounulové varianty bude 1. ledna 2003 otevřena preferenční celní kvóta z EU ve výši 6500 tun a jsou informace, že se už naváží do celních skladů zásoby, které by měly přijít v prvním čtvrtletí na trh. Smluvní celní kvóta v rámci WTO s 30procentním clem činí 3292 tun a bude otevřena také počátkem roku, stejně jako bezcelní kvóta s Maďarskem ve výši 6000 tun. Situace v prvním čtvrtletí by tak mohla být podle Palase stejná, ne-li horší než v roce 1998, kdy se z EU dovezlo za tři měsíce asi 16 tisíc tun vepřového a následoval prudký pokles cen i produkce vepřového, což přineslo újmu celému sektoru. „To by mělo v posledním roce před vstupem do EU neblahé důsledky,“ uvědomuje si ministr.
Kromě vysokého dovozu je důvodem přetlaku vepřového také zvýšená produkce českých zemědělců. Letos se k nám zatím dovezlo 37 200 tun vepřového, zatímco loni 22 300 tun. Současný přebytek českých prasat přitom činí podle odborníků 45 tisíc kusů. Odbytové družstvo Agropork prodávalo od minulého pondělí kilogram živého prasete za 26 korun proti 28 korunám předchozí týden. Od poloviny září tak ceny klesly o 35 procent, naposledy byly tak nízko v květnu 1999. Místopředseda Agroporku Jaroslav Míl nevyloučil, že ceny do Vánoc ještě klesnou, protože tlak masokombinátů na snížení ceny bude zřejmě pokračovat. "V současné době na jednom praseti proděláváme asi 600 korun. Letošní ztráta celého sektoru výroby prasat se zcela jistě dostane přes jednu miliardu korun a může se stát, že někteří chovatelé zkrachují," řekl Míl pro ČTK. Několikaměsíční pokles výkupních cen jatečných prasat se již projevil i na pultech prodejen. Někteří obchodníci za poslední tři měsíce zlevnili vepřové maso a výrobky z něj až o deset procent. Nižší cena vyvolává vyšší zájem zákazníků o vepřové.