Pěstitelé jablek letos přijdou kvůli mimořádnému suchu na tržbách o stovky milionů korun. Proti předpokladům bude úroda nižší asi o deset tisíc tun a kvůli malé velikosti plodů výrazně vzroste podíl ovoce na průmyslové zpracování, u nějž je cena proti konzumnímu ovoci asi čtvrtinová. Uvedl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Sklizeň jablek nyní běží naplno.
Podle posledního odhadu k začátku září by ovocnáři měli sklidit 140 660 tun jablek, tedy o 10 000 tun méně než podle odhadu z poloviny června. Proti loňské sklizni 130 902 tun by však letošní úroda měla být vyšší. Ve srovnání s pětiletým průměrem by sklizeň jablek měla vzrůst o 27 procent.
Sady měly podle Ludvíka deficit vody už na jaře po zimě, která byla chudá na srážky. Deficit se významně prohluboval po celé léto, které bylo prakticky bez srážek a navíc s extrémně vysokými teplotami. Sucho negativně ovlivnilo zejména velikost plodů, uvedl Ludvík. Cena průmyslových jablek je kolem tří korun za kilogram, za konzum je farmářská cena přibližně čtyřnásobná.
V řadě lokalit výsadby postihl i úžeh, tedy poškození plodů slunečním zářením při vysokých teplotách. Plody úžeh zasáhl zejména na západní straně korun stromů. Přesné vyčíslení ztrát ze sucha podle Ludvíka bude možné udělat až po ukončení sklizně po vyčíslení skutečného podílu plodů k průmyslovému zpracování. Jablka jsou v Česku hlavním ovocným druhem. Na celkové sklizni ovoce v ČR kolem 140 000 tun se podílejí téměř 80 procenty.
U hrušek letos ovocnáři čekají sklizeň 9372 tun, což je proti odhadu z poloviny června asi o 500 tun méně. Meziročně by sklizeň hrušek měla být vyšší o 150 procent. U hrušek se projevují nové výsadby, které jsou nyní v plné plodnosti.
Letošní horší kvalitu ovoce kvůli suchu zaznamenali sadaři například v západních Čechách. Vinou sucha jablka obtížně dorůstají. Na konzumní velikost jsou plody malé, obchody nechtějí průměr pod 65 mm.
Pěstování ovoce je podle Ovocnářské unie v Česku dlouhodobě nerentabilní. Kromě pádu ceny po ruském embargu se na špatné situaci ovocnářů podepsaly podprůměrné sklizně z let 2010 až 2012. Výsledkem krize odvětví je podle Ludvíka to, že řada podniků s ovocnářstvím skončila a další kvůli nedostatku peněz na investice ovocnářství omezují.*