Pivovar Dudák plánuje investice 12 milionů Kč, nejvíc za pět let

Strakonický pivovar Dudák plánuje příští rok investice přes 12 milionů korun, což je nejvíc za posledních pět let. Letošní výstav klesne proti poslednímu necovidovému roku 2019 asi o 18 procent. Výsledky pivovaru pomáhá částečně zlepšovat zvýšený prodej speciálů, jejichž obliba roste. Novinářům to řekli zástupci pivovaru, kteří v řece Otavě pokřtili s otužilci sváteční vánoční speciál.

Zatímco v letech 2018 a 2019 před pandemií výstav rostl, v koronakrizi klesá. Loni uvařil pivovar 51 946 hektolitrů, meziročně tak výstav klesl o osm procent. Letošní pokles bude oproti předloňskému roku asi o 18 procent. "To samozřejmě souvisí i s tržbami, kde je odhadovaný pokles 22 procent taktéž proti roku 2019," řekl obchodní ředitel Martin Man. Pokles je také daný tím, že se snížily tržby za sudové pivo. Před pandemií prodával Dudák 63 procent piva v sudech a 37 procent v lahvích, teď je poměr sudů k lahvím 48 : 52.
Kvůli covidu loni strakonický Dudák, jediný český pivovar, jejž vlastní město, zrušil investice. Příští rok investuje přes 12 milionů. Nejvíc peněz, asi sedm milionů korun, dá do oprav scezovací kádě, uvedl ředitel pivovaru Dušan Krankus.
Zčásti zlepšuje čísla rostoucí zájem o speciály. Sládek Vlastimil Matej uvařil pro letošek 250 hektolitrů svátečního speciálu, dvojnásobné množství vánočního piva než loni. Letní speciál se pak stal nejúspěšnějším speciálem v historii pivovaru, prodalo se ho kolem 550 hektolitrů.
Loni skončil strakonický pivovar ve ztrátě po zdanění 1,1 milionu korun, když předloni byl v zisku 448 000 Kč. Obrat klesl o deset procent na 84,1 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy. Pivovar má zhruba 60 zaměstnanců.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down