Pivovary Lobkowicz za pololetí zvýšily zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) o 30 procent na 121,2 milionu korun. Tržby firmě vzrostly téměř o čtyři procenta na 578 milionů korun. V tom se odráží mírné zdražení piva, ale také zvýšení objemu prodeje. Vyplývá to z pololetní zprávy na internetové stránce společnosti, která letos v květnu vstoupila na pražskou burzu.
Velmi potěšitelným rysem zveřejněných pololetních výsledků Pivovarů Lobkowicz je zvýšení marže jádrového provozního zisku EBITDA na 21 procent z loňských 16,7 procenta, komentoval výsledky analytik BH Securities Petr Hlinomaz.
Pivovary hospodařily s čistou ztrátou přiřaditelnou akcionářům ve výši 26 milionů korun, což je meziroční zhoršení o 5,3 procenta. Konečná čistá ztráta je podle Hlinomaze projevem nemalých úrokových nákladů, které z výsledovky společnosti nevymizely i přes výrazné snížení zadluženosti z prostředků získaných při uvedení akcií na burzu.
Za prodej piva společnost za pololetí utržila 551 milionů korun, což bylo téměř o šest procent více než ve stejném období loňského roku. Dařilo se zejména prodeji lahvového piva, který vzrostl meziročně o 13,2 procenta. Stále však převažuje prodej sudového piva, který představuje 52 procent veškerého prodeje pivovarů. Tržby za točené pivo stouply meziročně o 2,5 procenta.
Více než pětina produkce pivovarů mířila do zahraničí, klíčovými trhy bylo Slovensko a Německo, kam směřovaly téměř tři čtvrtiny exportu.
Kurz akcií Pivovarů Lobkowicz nebude podle něj asi na zveřejnění svých výsledků příliš reagovat vzhledem k omezené možnosti srovnání s nějakými odhady i vzhledem ke své nižší likviditě, upozornil Hlinomaz. Před 12. hodinou stál kurz na úvodních 174 Kč za akcii.
Pivovary Lobkowicz jsou čtvrtou největší pivovarnickou společností na českém trhu. Zahrnují sedm regionálních pivovarů, a to Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Rychtář, Klášter, Vysoký Chlumec a Černá Hora.*