20.08.2000 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podnikatelé žádají o zrovnoprávnění zemědělství ČR s EU

Zástupci zemědělských podnikatelů zaslali vládě žádost o zrovnoprávnění českého zemědělství se zemědělstvím Evropské unie. Na svém prvním koordinačním setkání, podnikatelé konstatovali, že dotace EU ničí místní zemědělské prostředí a české zemědělské produkty mají ztížený přístup na chráněný trh států unie. Řekl to dnes předseda Unie výrobců krmiv pro domácí zvířata Jiří Návara.

Podle jeho slov je potřeba služeb souvisejících se zemědělstvím, např. výroba krmiv, zpracování produktů a veterinární služby, se neustále snižuje s klesajícím počtem hospodářských zvířat. Zároveň se ale na tuzemském trhu trvale zvyšuje zastoupení dotovaných potravinářských produktů z EU. Podnikatelé jsou proto přesvědčeni, že v obchodních vztazích s unií by zavedení srovnatelných dotací pro české zemědělce bylo spravedlivým řešením. Dalším možným řešením může být eliminace té části dumpingové ceny u zemědělských komodit, krmiv a potravin dovážených z EU, kterou tvoří dotace. Žádost zatím podepsali zástupci Sdružení českých amoravských výrobců krmiv, Rybářského sdružení ČR, Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace, Svazu chovatelů drůbeže ČR, Unie výrobců krmiv pro domácí zvířata, Českomoravského svazu výrobců a zpracovatelů drůbeže a vajec, Cukrovaru a rafinérie cukru Dobrovice TTD a.s. a Českomoravského cukrovarnického spolku. Uvedené organizace měly za loňský rok obrat 15 miliard korun a zaměstnávají pět tisíc pracovníků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down