Podpora je 14 eur na sto kilogramů nedodaného mléka

Vzhledem k napjaté situaci na evropském i světovém trhu s mlékem přistoupila Evropská komise k další dočasné mimořádné podpoře pro producenty mléka, která je zaměřena na snížení produkce mléka. Výše této podpory je 14 eur na sto kilogramů mléka nedodaného na trh. Opatření bude administrovat Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Sdělila to tisková mluvčí SZIF Vladimíra Nováková.

Evropská komise vyčlenila v rámci celé EU podporu ve výši 150 milionů eur na celkové snížení produkce mléka ve výši 1,07 milionu tun. Opatření se netýká přímého prodeje. Oprávněným žadatelem je producent mléka, který ve sledovaném období dodává mléko prvnímu kupujícímu a realizoval dodávku mléka v červenci 2016. Zároveň přistoupil ke snížení produkce mléka minimálně o 1500 kilogramů mléka, nejvýše však o 50 procent produkce v referenčním období. Porovnávat se bude stav produkce v redukčním období oproti referenčnímu. Pro toto mimořádné opatření jsou stanovena tato redukční období: říjen 2016 – prosinec 2016 (první kolo), listopad 2016 – leden 2017 (druhé kolo), prosinec 2016 – únor 2017 (třetí kolo), leden 2017 – březen 2017 (čtvrté kolo).  Pro získání mimořádné podpory musí žadatel podat oznámení plánu snížení produkce mléka na formuláři, který vydává SZIF. Pro první kolo je stanoveno termínové rozmezí příjmu oznámení od 12. do 21. září 2016 do 12 hodin. V případě vyčerpání stanoveného sníženého množství mléka v rámci celé EU budou plánovaná redukovaná množství jednotlivých žadatelů krácena prostřednictvím alokačního koeficientu.*

 

Komentáře ke článku 4

 • Vlastimil Mareš

  Co mají na mysli, ti komisaři EU? Jak lze snížit produkci mléka? Napadají mne dvě možnosti. Buď budu dojnice krmit nekvalitním krmivem, zhorším jim prostředí, no prostě, přestanu se o ně dobře starat a ony sami sníží dojivost. Nebo je jednoduše pošlu na jatka. To je naprostá zhovadilost!! Co to tam je za lidi. Místo toho, aby zrušili embargo na Rusko, tak vymýšlejí takové to hovadiny. Jde zde asi o snahu, vytvořit na trhu nedostatek mléka. Pojďme pryč od těch „rádoby rozumbradů“, než nás úplně zrujnují. Žili jsme bez dotací, tak to přežijeme i bez nich. Společenství, kde mi nakazují co mám a co nemám a nedovolí mi jednat dle zdravého rozumu, je pro mne nepřijatelné. To již nemá co dělat se svobodným podnikáním. Jedné diktatury jsme se zbavili a do druhé jsme dobrovolně vlezli. Já osobně bych zvolil třetí alternativu. Zachovat dojnice, dobře se o ně starat a přebytečným mlékem krmit jiná zvířata (třeba vepře). Ztráty by byly jen přechodné. Nedostatek mléka, zvýší jeho cenu na trhu a já pak začnu vydělávat a ne jen na mléku, ale i na vepřovém.

  • Vlastimil Mareš

   Zapoměl jsem dodat, okamžité snížení dojnic. lze uskutečnit. Získat dobrou dojnici, trvá poněkud déle. 3D tiskárny, to ještě neumějí.

  • Milan

   Jak to vnimam ja je, ze MOZNA je nadprodukce mleka v EU, kampane proti piti mleka v zapadnich statech EU MOZNA zabiraji a lidi ho uzivaji mene (veganismus se rozsiruje) uz i v cechach!!). V tom pripade chapu, ze se EU snazi redukovat protoze je nadbytek. MOZNA… Ono, kdo vi co se v Bruselu jedna a jake strategie se uplatnuji. A MOZNA ze snizovani produkce mleka ma odradit chovatele od pumpovani veskerych moznych hormonu a dalsich svinstev, ktere zvysuji dojivost neskutecnym zpusobem.. a toto se deje temer vsude, vyjimkou jsou pouze male chovy, bio farmy nebo farmy s etickym pristupem ke kravam. MOZNA ze tady jenom placam hole nesmysly, ale kazda mince ma bezpochyby dve strany. A s tim krmenim prasat prebytecnym mlekem absolutne souhlasim, nicmene toto smernice EU predpokladam uz nejakou dobu nepovoluji z mnoha duvodu.. at s nema souhlasime nebo ne, at davaji smysl nebo ne..

   • v6ak

    No, pokud je skutečně menší poptávka po mléku, pak to bude tlačit dolů jeho tržní cenu, což bude motivovat ke snížení produkce mléka a k přesunu na jinou činnost. Na to není potřeba nařízení EU.

    Ledaže by tu byla nějaká regulace na ceny mléka nebo něco podobného, ale pak by to bylo vytloukání klínu klínem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *