Policisté budou testovat střelivo k odstřelu divokých prasat v ohnisku nákazy moru

Policie bude tento týden testovat střelivo, které bude používat k odstřelu divokých prasat v ohnisku nákazy afrického moru prasat na Zlínsku. Uvedla to mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová. Nasazeno by mělo být asi 20 policistů, zatím však není znám termín. Již nyní v oblasti odstřelují divočáky myslivci.

Policisté budou používat dva druhy dlouhých střelných zbraní. "Na používání těchto zbraní jsou policisté proškoleni. Musí ještě otestovat střelivo, které normálně nepoužívají," uvedla Kropáčová. Policisté by tak zřejmě měli jít do terénu nejdříve příští týden. V terénu budou policisté spolupracovat s veterináři a myslivci, kteří by měli zaručit bezpečný odvoz zastřelených prasat a dezinfekci místa odlovu. Policista tak bude moci prase zastřelit, ale nebude s ním moci manipulovat, bude si muset přivolat odborníka z řad myslivců nebo veterinářů. "V případech, kdy nebudou moci odstranění ulovených prasat zajistit myslivci, budou zapojena pohotovostní střediska pro mimořádné situace, které má Státní veterinární správa k dispozici," řekl již dříve ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Ministr zemědělství Marian Jurečka také již dříve uvedl, že kvůli stěhování divokých prasat za potravou by chtěl odlovit celou populaci v ohnisku nákazy do zimy. "Jsme zatím jediná země Evropské unie, kdy se stále prasata po třech měsících drží v tom ohnisku, respektive neměli jsme nákazu na žádném území mimo ohnisko," uvedl Jurečka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down